The road to the 2016 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 5-12. The State Tournament will be held at the Rogers Sports Complex (Fort Dodge) July 18-22

2016 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE CHAMPIONSHIP
| Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Iowa High School Girls Softball
Class 1A Region Tournaments

Select a Region
1A Region 1 | 1A Region 2 | 1A Region 3 | 1A Region 4 |
1A Region 5 | 1A Region 6 | 1A Region 7 | 1A Region 8 |

 


Region 1: 1A Region 1

 

  2016 Class 1A Softball Region 1
  Back To Top
     
           
    Akron-Westfield    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Kingsley-Pierson   At Akron   Akron-Westfield  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         10-0 G13  
  At Kingsley Kingsley-Pierson   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Storm Lake St. Mary's 15-2     At Akron  
           
        Akron-Westfield
          13-1
    Woodbury Central    
    G10    
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Gehlen Catholic   At Moville   Remsen St. Mary's  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         3-1  
  At Gehlen Catholic Remsen St. Mary's  
  Remsen St. Mary's   9-0     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Akron-Westfield
        CHAMPION
          12-0
    West Sioux   At Akron  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Hartley-Melvin-Sanborn   At Ireton   West Sioux
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         13-2 G14  
  At Hartley Hartley-Melvin-Sanborn   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Trinity Christan   12-2     At Ireton  
              West Sioux
  Harris-Lake Park         2-1
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Lake Park Harris-Lake Park      
  Clay Central Everly 12-1 G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  West Bend Mallard   At Lake Park   Harris-Lake Park      
  TUE, JUL 5 5:30 PM G8         7-5  
  At Lake Park Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire    
  Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 8-0      


Region 2: 1A Region 2

 

  2016 Class 1A Softball Region 2
  Back To Top
     
           
    Newell-Fonda    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Guthrie Center   At Fonda   Newell-Fonda  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         5-1 G13  
  At Guthrie Center Coon Rapids-Bayard   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Coon Rapids-Bayard 9-8     At Fonda  
           
        Newell-Fonda
          10-7
    Glidden-Ralston    
    G10    
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Nodaway Valley   At Glidden   Glidden-Ralston  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         11-7  
  At Greenfeild Nodaway Valley  
  Grand View Christian   6-3     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Newell-Fonda
        CHAMPION
          11-5
    Bishop Garrigan   At Fonda  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Northwood-Kensett   At Algona   Bishop Garrigan
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         4-0 G14  
  At Northwood Northwood-Kensett   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  West Hancock   13-12     At Algona  
              Bishop Garrigan
  Rockford         8-6
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Rockford Rockford      
  North Iowa 6-5 G12      
    WED, JUL 6 5:30 PM        
  Colo-Nesco   At Rockford   Rockford      
  TUE, JUL 5 5:30 PM G8         5-3  
  At McCallsburg Colo-Nesco    
  CAL 17-2      


Region 3: 1A Region 3

 

  2016 Class 1A Softball Region 3
  Back To Top
     
           
    Kee    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Turkey Valley   At Albin   Kee  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         15-3 (4 innings) G13  
  At Jackson Junction Turkey Valley   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Riceville 14-1     At Albin  
           
  Janesville     Kee
  TUE, JUL 5 7:00 PM G3     7-1
  At Janesville Janesville    
  Central Elkader  12-4 G10    
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Dunkerton   At Janesville   Janesville  
  TUE, JUL 5 5:30 PM G4         15-3  
  At Dunkerton Dunkerton  
  Edgewood-Colesburg   6-1     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Kee
        CHAMPION
          1-0
    Central City   At New Albin  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Est Buchanan   At Central City   Central City
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         12-2 G14  
  At Winthrop East Buchanan   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  West Central, Maynard   7-2     At Central City  
              North Butler
  North Butler         5-3
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Allison North Butler      
  Tripoli 10-0 (5 innings) G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  Clarksville   At Allison   North Butler      
  TUE, JUL 5 5:30 PM G8         5-0  
  At Clarksville Clarksville    
  Nashua-Plainfield 3-0      


Region 4: 1A Region 4

 

  2016 Class 1A Softball Region 4
  Back To Top
     
           
    Alburnett    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Montezuma   At Alburnett   Montezuma  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         6-5 (10 innings) G13  
  At Montezuma Montezuma   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  BGM 3-1     At Alburnett  
           
  Don Bosco     Montezuma
  TUE, JUL 5 5:30 PM G3     7-5
  At Gilbertville Don Bosco    
  English Valleys 3-2 G10    
        WED, JUL 6 5:30 PM    
  North Tama   At Gilbertville   North Tama  
  TUE, JUL 5 5:30 PM G4         5-2  
  At Traer North Tama  
  Iowa Valley   6-5 (8 innings)     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Belle Plaine
        CHAMPION
          6-2
    Lisbon   At Belle Plaine  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Marquette Catholic   At Lisbon   Marquette Catholic
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         5-2 G14  
  At Cole Park Marquette Catholic   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Easton Valley   11-1     At Lisbon  
              Belle Plaine
  Belle Plaine         4-2
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Belle Plaine Belle Plaine      
  Midland 10-0 G12      
    WED, JUL 6 5:30 PM        
  HLV   At Belle Plainie   Belle Plaine      
  TUE, JUL 5 7:00 PM G8         6-2  
  at Victor HLV    
  Springville 8-1      


Region 5: 1A Region 5

 

  2016 Class 1A Softball Region 5
  Back To Top
     
           
    New London    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Danville   At New London   New London  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         10-0 (6 innings) G13  
  At Danville Danville   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  WACO 13-1     At New London  
           
  Moravia     New London
  TUE, JUL 5 7:00 PM G3     6-2
  At Moravia Moravia    
  Twin Cedars 3-2 G10    
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Cardinal   At Moravia   Moravia  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         2-1  
  At Eldon Cardinal  
  Moulton-Udell   17-1     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          New London
        CHAMPION
          13-3
    Calamus-Wheatland   At New London  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Iowa Mennonite   At Calamus   Calamus-Wheatland
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         13-2 (5 innings) G14  
  At Kolona Iowa Mennonite   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Winfield-Mount Union   13-2 (5 innings)     At Calamus  
              Sigourney
  Sigourney         9-5
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Sigourney Sigourney      
  Keota 14-1 (3 innings) G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  Lone Tree   At Sigourney   Sigourney      
  TUE, JUL 5 7:00 PM G8         15-5  
  At Lone Tree Tri-County    
  Tri-County 7-5      


Region 6: 1A Region 6

 

  2016 Class 1A Softball Region 6
  Back To Top
     
           
    Martensdale-St. Mary's    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  East Union   At Martensdale   Martensdale-St. Mary's  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         10-0 G13  
  At Afton Mormon Trail   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Mormon Trail 7-5     At Martensdale  
           
  Wayne     Martensdale-St. Mary's
  TUE, JUL 5 7:00 PM G3     8-4
  At Corydon Wayne    
  Seymour 11-1 (6 innings) G10    
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Mount Ayr   At Corydon   Murray  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         1-0  
  At Mount Ayr Murray  
  Murray   12-2 (6 innings)     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Martensdale-St. Mary's
        CHAMPION
          8-7
    AGWSR   At Martensdale  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Gladbrook-Reinbeck   At Ackley   Gladbrook-Reinbeck
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         11-5 G14  
  At Gladbrook Gladbrook-Reinbeck   FRI, JUL 8 5:30 PM  
  GMG   7-2     At Conrad  
              Colfax-Mingo
  Colfax-Mingo         5-0
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Colfax-Mingo Colfax-Mingo      
  Melcher-Dallas 12-0 G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  Lynnville-Sully   At Colfax-Mingo   Colfax-Mingo      
  TUE, JUL 5 7:00 PM G8         8-4  
  At Sully Lynnville-Sully    
  SE Warren 13-3      


Region 7: 1A Region 7

 

  2016 Class 1A Softball Region 7
  Back To Top
     
           
    River Valley    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  Audubon   At Correctionville   River Valley  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G2         18-1 (3 innings) G13  
  At Audubon Audubon   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Ar-We-Va 11-9     At Correctionville  
           
  Exira/Elk Horn-Kimballton     Exira/Elk Horn-Kimballton
  TUE, JUL 5 5:30 PM G3     3-2
  At Kimballton Exira/Elk Horn-Kimballton    
  Adair Casey 11-1 (6 innings) G10    
        WED, JUL 6 5:30 PM    
  CAM   At Kimballton   Exira/Elk Horn-Kimballton  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         10-0  
  At Anita CAM  
  Orient-Macksburg   16-0     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          Charter Oak-Ute
        CHAMPION
          15-2
    Lawton-Bronson   At Charter Oak  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Boyer Valley   At Lawton   Lawton-Bronson
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         10-0 G14  
  At Dow City Boyer Valley   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Woodbine   5-0     At Lawton  
              Charter Oak-Ute
            10-4
           
    Charter Oak-Ute      
    SCORE G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  Riverside   At Charter Oak   Charter Oak-Ute      
  TUE, JUL 5 7:00 PM G8         7-3  
  At Macedonia Riverside    
  Griswold 11-7      


Region 8: 1A Region 8

 

  2016 Class 1A Softball Region 8
  Back To Top
     
           
    Westwood    
    G9    
    WED, JUL 6 7:00 PM    
  West Monona   At Sloan   Westwood  
  TUE, JUL 5 5:30 PM G2         7-2 G13  
  At Mondamin West Monona   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Whiting 3-1     At Sloan  
           
        West Harrison
          2-1
    Fremont-Mills    
    G10    
        WED, JUL 6 5:30 PM    
  West Harrison   At Tabor   West Harrison  
  TUE, JUL 5 7:00 PM G4         5-0  
  At Mondamin West Harrison  
  East Mills   19-0     MON JUL 11 7:00 PM G15  
          West Harrison
        CHAMPION
          6-5
    Sidney   At Lenox  
    G11        
        WED, JUL 6 7:00 PM    
  Bedford   At Sidney   Bedford
  TUE, JUL 5 7:00 PM G6         5-3 G14  
  At Bedford Bedford   FRI, JUL 8 7:00 PM  
  Diagional   22-9 (5 innings)     At Mount Ayr  
              Lenox
  Lenox         13-0 (3 innings)
  TUE, JUL 5 7:00 PM G7      
  At Lenox Lenox      
  Nishnabotna 12-0 G12      
    WED, JUL 6 7:00 PM        
  Essex   At Lenox   Lenox      
  TUE, JUL 5 7:00 PM G8         18-1  
  At Essex Stanton    
  Stanton 20-0      

BUTTON TO SOFTBALL PAGE