The road to the 2016 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 5-12. The State Tournament will be held at the Rogers Sports Complex (Fort Dodge) July 18-22

2016 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE CHAMPIONSHIP
| Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


2016 Iowa High School Class 3A
Softball Region Tournaments

 

Select A Region

3A Region 1

3A Region 2

3A Region 3

3A Region 4

3A Region 5

3A Region 6

3A Region 7

3A Region 8

 


Region 1: 3A Region 1

 

  2016 Class 3A Softball Region 1
  Back To Top    
   
Sergeant Bluff-Luton          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Sergeant Bluff-Luton   Sergeant Bluff-Luton      
      6-5 G5  
MOC-Floyd Valley   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Sergeant Bluff       
    Sergeant Bluff-Luton
East Sac County         5-1  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
Wall Lake   Cherokee      
      10-9 (8 innings)  
Cherokee        
    MON, JUL 11 G7  
    Boyden-Hull/Rock Valley
    CHAMPION
    3-0
Boyden-Hull/Rock Valley       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Boyden   Boyden-Hull/Rock Valley      
      10-0 G6  
Sheldon   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Boyden      
    Boyden-Hull/Rock Valley
Sioux Center   5-3  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Sioux Center   Sioux City      
      3-0  
GLR/CL          


Region 2: 3A Region 2

 

  2016 Class 3A Softball Region 1
  Back To Top    
   
Spirit Lake          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Spirit Lake   Spirit Lake      
      17-0 (3 innings) G5  
Garner-Hayfield/Ventura   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Spirit Lake      
    Estherville-Lincoln Central
Estherville-Lincoln Central         8-7  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At Estherville   Estherville-Lincoln Central      
      5-4  
Algona        
    MON, JUL 11 G7  
    Estherville-Lincoln Central
    CHAMPION
    6-2
Crestwood       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Cresco   Clear Lake      
      11-7 G6  
Clear Lake   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Mason City      
    Clear Lake
Osage   7-6  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Osage   Osage      
      10-0 (6 innings)  
Forest City          


Region 3: 3A Region 3

 

  2016 Class 3A Softball Region 3
  Back To Top    
   
Mount Vernon          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Mount Vernon   Mount Vernon      
      6-1 G5  
South Tama   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Mount Vernon      
    Mount Vernon
East Marshall         8-4  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At LeGrand   West Liberty      
      4-1  
West Liberty        
    MON, JUL 11 G7  
    Mount Vernon
    CHAMPION
    13-4
Northeast       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Northeast, Goose Lake   Northeast      
      14-6 G6  
Anamosa   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    Northeast, Goose Lake      
    Northeast
Monticello   9-5  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Monticello   Monticello      
      9-7  
Camanche          


Region 4: 3A Region 4

 

  2016 Class 3A Softball Region 4
  Back To Top    
   
Davenport Assumption          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Assumption, Davenport   Davenport Assumption      
      6-0 G5  
Mediapolis   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Assumption, Davenport      
    Davenport Assumption
West Burlington/Notre Dame         7-0  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At West Burlington   West Burlington/Notre Dame      
      9-1  
Central Lee        
    MON, JUL 11 G7  
    Davenport Assumption
    CHAMPION
    4-0
Centerville       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Centerville   Davis County      
      6-5 G6  
Davis County   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Centerville      
    Albia
Albia   2-1  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Albia   Albia      
      5-4  
Mid-Prairie          


Region 5: 3A Region 5

 

  2016 Class 3A Softball Region 5
  Back To Top    
   
Solon          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Solon   Solon      
      5-2 G5  
Williamsburg   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Solon      
    Solon
Roland-Story         12-9  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At Roland   Roland-Story      
      12-0  
Neveda        
    MON, JUL 11 G7  
    Solon
    CHAMPION
    6-3
Center Point-Urbana       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Center Point   Center Point-Urbana      
      5-0 G6  
Iowa Falls-Aldean   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Center Point      
    Center Point-Urbana
Clarion-Goldfield-Dows   12-2 (5 innings)  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Clarion   Gilbert      
      5-4  
Gilbert          


Region 6: 3A Region 6

 

  2016 Class 3A Softball Region 6
  Back To Top    
   
Benton Community          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Van Horne   Benton Community      
      15-0 G5  
Aplington-Parkersburg   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Van Horne      
    Benton Community
Union         5-0  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At LaPorte City   Union      
      5-1  
Hampton-Dumont        
    MON, JUL 11 G7  
    Benton Community
    CHAMPION
    10-1
Beckman Catholic       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Beckman, Dyersville   Beckman Catholic      
      11-1 (5 innings) G6  
Waukon   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Beckman, Dyersville      
    New Hampton
North Fayette Valley   7-6 (8 innings)  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At West Union   New Hampton      
      13-3  
New Hampton          


Region 7: 3A Region 7

 

  2016 Class 3A Softball Region 7
  Back To Top    
   
Clarke          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Oseola   Bondurant-Farrar      
      2-1 G5  
Bondurant-Farrar   FRI, JUL 8 5:30 PM  
    At Collins      
    North Polk
North Polk         6-2  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At Alleman   North Polk      
      7-4  
Chariton        
    MON, JUL 11 G7  
    CMB
    CHAMPION
    4-1
CMB       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Collins   CMB      
      14-4 G6  
PCM   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Collins      
    CMB
Saydel   5-1  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Saydel   Saydel      
      12-2  
Central Decatur          


Region 8: 3A Region 8

 

  2016 Class 3A Softball Region 8
  Back To Top    
   
Humboldt          
WED, JUL 6 7:00 PM G1    
At Humboldt   Kuemper Catholic      
      7-3 G5  
Kuemper Catholic   FRI, JUL 8 5:30 PM  
    At Fonda      
    Kuemper Catholic
Southeast Valley         8-4 (8 innings)  
WED, JUL 6 7:00 PM G2    
At Harcourt   Pocahontas Area      
      6-2  
Pocahontas Area        
    MON, JUL 11 G7  
    Atlantic
    CHAMPION
    2-1
Atlantic       At Highest Remaining Seed  
WED, JUL 6 7:00 PM G3    
At Atlantic   Atlantic      
      11-0 G6  
Red Oak   FRI, JUL 8 7:00 PM  
    At Atlantic      
    Atlantic
Shenandoah   3-2  
WED, JUL 6 7:00 PM G4      
At Sheandoah   Shenandoah      
      12-5  
Clarinda          

BUTTON LINK TO SOFTBALL PAGE