The district tournament began with 48 teams in the 16 districts playing first-round games on Monday, Feb. 15, 2016.

District champions advance to a sub-state championship game, then each of the eight sub-state champions advance to the Boys State Basketball Tournament, March 7-12, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Click Below to See Each District/Substate
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A


CLASS-1A DISTRICT BOYS BASKETBALL SCORES & PAIRINGS:

District 1:

Championship: South O'Brien beat Siouxland Christian, 58-33

District 2:

Championship: Central Lyon beat Boyden-Hull, 58-53

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: South O'Brien plays Central Lyon at LeMars - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.


District 3:

Championship: Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire beat St. Edmond, 52-50

District 4:

Championship: West Hancock beat AGWSR, 75-60

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire plays West Hancock at Humboldt - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.


District 5:

Championship: Janesville beat West Fork, 53-50

District 6:

Championship: Jesup beat Alburnett, 51-49

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Janesville plays Jesup at Cedar Falls (McLeod Center) - Saturday, Feb. 27 at 6:30 p.m.


District 7:

Championship: Easton Valley beat Lisbon, 85-51

District 8:

Championship: Danville beat Lone Tree, 67-56

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Easton Valley plays South O'Brien at Iowa City (West) - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.


District 9:

Championship: Gladbrook-Reinbeck beat Grundy Center, 67-43

District 10:

Championship:  Lynnville-Sully beat Meskwaki Settlement, 57-51

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Gladbrook-Reinbeck plays Lynnville-Sully at Cedar Falls (McLeod Center) - Saturday, Feb. 27 at 8 p.m.


District 11:

Championship: Montezuma beat Keota, 56-45

District 12:

Championship: Grand View Christian beat Colo-Nesco, 58-54

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Montezuma plays Grand View Christian at Knoxville - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.


District 13:

Championship: Nodaway Valley beat Central Decatur, 60-57

District 14:

Championship: IKM-Manning beat Paton-Churdan, 68-46

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Nodaway Valley plays IKM-Manning at Atlantic - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.


District 15:

Championship: Stanton beat Bedford, 64-53

District 16:

Championship: St. Albert beat Maple Valley-Anthon-Oto, 46-39

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Stanton plays St. Albert at Council Bluffs (Thomas Jefferson) - Saturday, Feb. 27 at 7 p.m.