The 2017 Iowa High School Boys District Basketball Tournament runs February 13-28. Substate winners advance to the state tournament, which runs March 4-11 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2017 IOWA HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
CLASS 3A SUBSTATE TOURNAMENTS

 SELECT A SUBSTATE


3A Substate 1

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 1
Bishop Heelan, Sioux City          
Monday, Feb. 21, 6:30p G1    
At LeMars   Bishop Heelan, Sioux City      
      61-43 G5  
MOC-Floyd Valley   Thursday, Feb. 23, 5:30p  
    At Bishop Heelan, Sioux City      
    Bishop Heelan, Sioux City
LeMars         76-72 (OT)  
Monday, Feb. 21, 8:00p G2    
At LeMars   LeMars      
      75-52  
Storm Lake        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Sergeant Bluff-Luton
    CHAMPION
    53-51
Spirit Lake       At Tyson Event Center, Sioux City  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Spirit Lake   Spirit Lake      
      67-49 G6  
Spencer   Saturday, Feb. 25, 5:00p  
    At Spirit Lake      
    Sergeant Bluff-Luton
Sergeant Bluff-Luton   59-34  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Spirit Lake   Sergeant Bluff-Luton      
      75-47  
Algona          


3A SUBSTATE 2

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 2
Boone          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Boone   Boone      
      68-42 G5  
Humboldt   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Boone      
    Boone
Perry         64-60  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Boone   Perry      
      76-67  
Gilbert        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Dallas Center-Grimes
    CHAMPION
    54-43
Dallas Center-Grimes       At Johnston  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Dallas Center-Grimes   Dallas Center-Grimes      
      66-36 G6  
Greene County   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Dallas Center-Grimes      
    Dallas Center-Grimes
Webster City   67-55  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Dallas Center-Grimes   Ballard      
      55-44  
Ballard          


3A SUBSTATE 3

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 3
Waverly-Shell Rock          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Waverly-Shell Rock   Waverly-Shell Rock      
      73-54 G5  
Iowa Falls-Alden   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Waverly-Shell Rock      
    Waverly-Shell Rock
Decorah         54-39  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Waverly-Shell Rock   Decorah      
      60-59  
Union, La Porte City        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Waverly-Shell Rock
    CHAMPION
    71-55
Forest City       At Aplington-Parkersburg  
Monday, Feb. 21, 6:30p G3    
At Charles City   Forest City      
      52-49 G6  
Independence   Saturday, Feb. 25, 4:00p  
    At Forest City      
    Forest City
Charles City   62-43  
Monday, Feb. 21, 8:00p G4      
At Charles City   Crestwood, Cresco      
      60-37  
Crestwood, Cresco          


3A SUBSTATE 4

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 4
Assumption, Davenport          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Assumption, Davenport   Assumption, Davenport      
      69-26 G5  
West Liberty   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Assumption, Davenport      
    Wahlert, Dubuque
Wahlert, Dubuque         61-53  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Assumption, Davenport   Wahlert, Dubuque      
      71-68  
Solon        
    Monday, Feb. 27, 6:30p G7  
    Xavier, Cedar Rapids
    CHAMPION
    58-39
Mount Vernon       At US Cellular Center, Cedar Rapids  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Mount Vernon   Mount Vernon      
      62-46 G6  
Maquoketa   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Mount Vernon      
    Xavier, Cedar Rapids
Xavier, Cedar Rapids   63-55  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Mount Vernon   Xavier, Cedar Rapids      
      70-30  
Central DeWitt          


3A SUBSTATE 5

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 5
West Delaware, Manchester          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At West Delaware, Manchester   West Delaware, Manchester      
      65-35 G5  
Clear Creek-Amana   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At West Delaware, Manchester      
    West Delaware, Manchester
South Tama County, Tama         67-51  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At West Delaware, Manchester   Vinton-Shellsburg      
      51-49  
Vinton-Shellsburg        
    Monday, Feb. 27, 8:00p G7  
    West Delaware
    CHAMPION
    54-51
Center Point-Urbana       At US Cellular Center, Cedar Rapids  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Center Point-Urbana   Center Point-Urbana      
      62-44 G6  
Williamsburg   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Center Point-Urbana      
    Center Point-Urbana
Benton Community   61-35  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Center Point-Urbana   Marion      
      60-58  
Marion          


3A SUBSTATE 6

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 6
Mount Pleasant          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Mount Pleasant   Mount Pleasant      
      67-30 G5  
Keokuk   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Mount Pleasant      
    Mount Pleasant
Chariton         62-51  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Mount Pleasant   Fort Madison      
      52-48  
Fort Madison        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Mount Pleasant
    CHAMPION
    70-40
Oskaloosa       At Fairfield  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Oskaloosa   Oskaloosa      
      81-46 G6  
Washington   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Oskaloosa      
    Oskaloosa
Knoxville   64-56  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Oskaloosa   Knoxville      
      68-45  
Fairfield          


3A SUBSTATE 7

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 7
Pella          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Pella   Pella      
      90-40 G5  
Saydel   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Pella      
    Pella
Nevada         79-60  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Mount Pleasant   Carlisle      
      70-69  
Carlisle        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Pella
    CHAMPION
    55-53
Grinnell       At Southeast Polk  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Grinnell   Grinnell      
      72-30 G6  
North Polk, Alleman   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Grinnell      
    Grinnell
Norwalk   67-46  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Grinnell   Norwalk      
      65-54  
Bondurant-Farrar          


3A SUBSTATE 8

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – SUBSTATE 8
Atlantic          
Monday, Feb. 21, 8:00p G1    
At Atlantic   Atlantic      
      58-45 G5  
Winterset   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Atlantic      
    Atlantic
ADM, Adel         68-46  
Monday, Feb. 21, 6:30p G2    
At Atlantic   ADM, Adel      
      65-51  
Harlan        
    Monday, Feb. 27, 7:00p G7  
    Atlantic
    CHAMPION
    69-68
Glenwood       At Harlan  
Monday, Feb. 21, 8:00p G3    
At Glenwood   Glenwood      
      64-36 G6  
Denison-Schleswig   Thursday, Feb. 23, 7:00p  
    At Glenwood      
    Glenwood
Carroll   68-53  
Monday, Feb. 21, 6:30p G4      
At Glenwood   Carroll      
      64-54  
Creston