The 2018 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 8-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 26-March 3 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

First-round games with dates and times listed in bold print and underlined were early starts or postponements, caused by winter weather.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Kingsley-Pierson  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 MMCRU At Kingsley Kingsley-Pierson 
 Thu., Feb. 8, 5:00pG1    68-32G10 
 At MarcusMMCRU Fri., Feb. 16, 7:00p 
 St. Mary's Remsen65-30  At Kingsley 
      
 Akron-Westfield  Kingsley-Pierson
 Thu., Feb. 8, 6:00pG2  67-35
 At AkronAkron-Westfield  
 Trinity Christian47-29G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Gehlen Catholic At Akron Akron-Westfield 
 Thu., Feb. 8, 6:00pG3    53-44 
 At LeMars, GehlenGehlen Catholic 
 George-Little Rock 59-46  Wed., Feb 21, 7:00pG12 
     Bishop Garrigan
  CHAMPION
  73-67
Bishop Garrigan At Buena Vista University, Storm Lake 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Algona, Bishop Garrigan Bishop Garrigan
    66-40G11 
West Bend-Mallard Fri., Feb. 16, 7:00p 
    At Algona, Bishop Garrigan 
       Bishop Garrigan
 St. Mary's Storm Lake    44-40
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
 At Storm Lake, St. Mary'sSt. Mary's Storm Lake   
 Clay Central-Everly47-45G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Harris-Lake Park At Storm Lake, St. Mary's G-T/R-A   
 Thu., Feb. 8, 5:30pG5    56-28 
 At Lake ParkG-T/R-A  
 G-T/R-A54-47   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
West Hancock  
G7  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 North Iowa At Britt West Hancock 
 Sat., Feb. 10, 6:00pG1    72-39G11 
 At Buffalo CenterNorth Iowa Fri., Feb. 16, 7:00p 
 CAL66-10  At Britt 
      
 North Butler  West Hancock
 Sat., Feb. 10, 6:00pG2  78-34
 At GreeneNorth Butler  
 Rockford46-17G8  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Newman Catholic At Greene Newman Catholic 
 Sat., Feb. 10, 6:00pG3    69-53 
 At Mason City, Newman CatholicNewman Catholic 
 Northwood-Kensett 63-32  Tue., Feb 20, 7:00pG13 
     Kee
  CHAMPION
  46-39 OT
Kee At New Hampton 
G9    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Edgewood-Colesburg At Lansing Kee
 Thu., Feb. 8, 5:00pG4    41-28G12 
 At EdgewoodCentral Elkader Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Central Elkader 32-30  At Lansing 
       Kee
 Turkey Valley    50-37
 Thu., Feb. 8, 5:30pG5   
 At Jackson JunctionTurkey Valley   
 Riceville55-43G10   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Tripoli At Jackson Junction Turkey Valley   
 Thu., Feb. 8, 5:00pG6    54-42 
 At TripoliWest Central, Maynard  
 West Central, Maynard48-36   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
AGWSR  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 Meskwaki Settlement At Ackley AGWSR 
 Thu., Feb. 8, 6:00pG1    91-50G10 
 At Tama, Meskwaki SettlementMeskwaki Settlement Fri., Feb. 16, 7:00p 
 GMG52-41  At Ackley 
      
 Clarksville  AGWSR
 Fri., Feb. 9, 6:00pG2  55-28
 At ClarksvilleClarksville  
 Waterloo Christian73-35G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Gladbrook-Reinbeck At Clarksville Clarksville 
 Thu., Feb. 8, 5:00pG3    58-35 
 At ReinbeckGladbrook-Reinbeck 
 North Tama 61-50  Mon., Feb 19, 7:00pG12 
     AGWSR
  CHAMPION
  53-45
Colo-Nesco At Conrad 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Colo Colo-Nesco
    59-35G11 
Baxter Fri., Feb. 16, 7:00p 
    At Colo 
       Lynnville-Sully
 Lynnville-Sully    60-35
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
 At SullyLynnville-Sully   
 HLV65-29G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Collins-Maxwell At Sully Lynnville-Sully   
 Thu., Feb. 8, 6:00pG5    58-34 
 At MaxwellCollins-Maxwell  
 Ankeny Christian59-24   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
Springville  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 Midland At Springville Springville 
 Fri., Feb. 9, 6:00pG1    52-17G10 
 At WyomingMidland Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Lone Tree46-12  At Springville 
      
 Calamus-Wheatland  Springville
 Sat., Feb. 10, 6:00pG2  48-23
 At WheatlandCalamus-Wheatland  
 Prince of Peace62-44G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Marquette Catholic At Wheatland Marquette Catholic 
 Thu., Feb. 8, 5:00pG3    62-31 
 At Bellevue, Marquette CatholicMarquette Catholic 
 Easton Valley 62-26  Mon., Feb 19, 7:00pG12 
     Springville
  CHAMPION
  49-31
Janesville At La Porte City 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Janesville Janesville
    56-21G11 
Don Bosco Fri., Feb. 16, 7:00p 
    At Janesville 
       Janesville
 Dunkerton    56-14
 Thu., Feb. 8, 5:00pG4   
 At DunkertonDunkerton   
 Cedar Valley Christian52-44G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Iowa Valley At Dunkerton Iowa Valley   
 Fri., Feb. 9, 5:00pG5    46-42 
 At MarengoIowa Valley  
 Central City50-39   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
North Mahaska  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 BGM At New Sharon North Mahaska 
 Fri., Feb. 9, 7:00pG1    63-40G10 
 At BrooklynBGM Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Twin Cedars58-19  At New Sharon 
      
 English Valleys  North Mahaska
 Thu., Feb. 8, 6:00pG2  70-44
 At North EnglishEnglish Valleys  
 Tri-County49-20G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Keota At North English Iowa Mennonite 
 Thu., Feb. 8, 6:00pG3    48-47 
 At KeotaIowa Mennonite 
 Iowa Mennonite 37-36  Mon., Feb 19, 7:00pG12 
     Montezuma
  CHAMPION
  41-32
Montezuma At Brooklyn 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Montezuma Montezuma
    53-28G11 
WACO Fri., Feb. 16, 7:00p 
   At Montezuma 
       Montezuma
 Winfield-Mount Union    70-48
 Thu., Feb. 8, 7:00pG4   
 At WinfieldWinfield-Mount Union   
 New London51-27G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Holy Trinity Catholic At Winfield Holy Trinity Catholic   
 Thu., Feb. 8, 7:00pG5    53-38 
 At Fort Madison, Holy TrinityHoly Trinity Catholic  
 Notre Dame49-16   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Central Decatur  
G7  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 Lamoni At Leon Central Decatur 
 Thu., Feb. 8, 7:00pG1    69-28G11 
 At LamoniLamoni Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Orient-Macksburg56-30  At Leon 
      
 East Union  Central Decatur
 Thu., Feb. 8, 7:00pG2  69-37
 At AftonLenox  
 Lenox43-39G8  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Diagonal At Afton Diagonal 
 Thu., Feb. 8, 7:00pG3    49-44 
 At DiagonalDiagonal 
 Bedford 52-46  Mon., Feb 19, 6:00pG13 
     Central Decatur
  CHAMPION
  75-36
Seymour At Albia 
G9    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Southeast Warren At Centerville Seymour
 Thu., Feb. 8, 6:00pG4    58-34G12 
 At Liberty CenterSoutheast Warren Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Melcher-Dallas 54-18  At Centerville 
       Seymour
 Murray    65-43
 Thu., Feb. 8, 7:00pG5   
 At MurrayMurray   
 Mormon Trail68-23G10   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Moravia At Murray Murray   
 Thu., Feb. 8, 7:00pG6    41-33 
 At MoraviaMoulton-Udell  
 Moulton-Udell49-37 OT   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
Exira/Elk Horn-Kimballton  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 Riverside At Elk Horn Exira/Elk Horn-Kimballton 
 Thu., Feb. 8, 7:00pG1    77-23G10 
 At OaklandRiverside Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Essex46-21  At Elk Horn 
      
 CAM  Exira/Elk Horn-Kimballton
 Thu., Feb. 8, 7:00pG2  63-49
 At AnitaCAM  
 Griswold40-36G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Stanton At Anita CAM 
 Thu., Feb. 8, 7:00pG3    76-42 
 At StantonStanton 
 South Page 56-36  Mon., Feb 19, 6:00pG12 
     Exira/Elk Horn-Kimballton
  CHAMPION
  66-41
Boyer Valley At Avoca 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Dunlap Boyer Valley
    69-28G11 
Woodbine Fri., Feb. 16, 7:00p 
   At Council Bluffs, Heartland Christian 
       Boyer Valley
 East Mills    62-42
 Thu., Feb. 8, 7:00pG4   
 At MalvernEast Mills   
 Heartland Christian60-25G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Fremont-Mills At Malvern Fremont-Mills   
 Thu., Feb. 8, 7:00pG5    41-40 
 At TaborFremont-Mills  
 West Harrison51-27   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Newell-Fonda  
G6  
  Tuesday, Feb. 13, 7:00p  
 Ar-We-Va At Newell Newell-Fonda 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    77-28G10 
 At WestsideAr-We-Va Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Paton-Churdan64-44  At Newell 
      
 Grand View Christian  Newell-Fonda
 Thu., Feb. 8, 5:30pG2  62-27
 At Ankeny, Faith Baptist CollegeGrand View Christian  
 Coon Rapids-Bayard56-44G7  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Glidden-Ralston At Ankeny, Faith Baptist College Glidden=Ralston 
 Thu., Feb. 8, 7:00pG3    60-41 
 At GliddenGlidden-Ralston 
 Iowa Christian 2-0 Forfeit  Mon., Feb 19, 6:00pG12 
     Newell-Fonda
  CHAMPION
  66-57
West Monona At Sac City 
G8    
 Tue., Feb. 13, 7:00p  
 At Onawa West Monona
    69-38G11 
Siouxland Christian Fri., Feb. 16, 7:00p 
    At Onawa 
       West Monona
 Westwood    58-50
 Fri., Feb. 9, 6:00pG4   
 At SloanWestwood   
 River Valley74-17G9   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Audubon At Sloan Westwood   
 Thu., Feb. 8, 6:00pG5    70-33 
 At AudubonAudubon  
 Whiting80-39