The 2018 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 8-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 26-March 3 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
Western Christian  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Boyden-Hull At Hull, Western Christian Western Christian 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    49-42G9 
 By Hull, Boyden-HullBoyden-Hull Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Sibley-Ocheyedan64-37  At Hull, Western Christian 
      
  Western Christian
  54-45
West Lyon  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Central Lyon At Inwood West Lyon 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    48-42 
 At Rock RapidsCentral Lyon 
 Rock Valley 68-56  Wed., Feb. 21, 7:00pG11 
     North Union
  CHAMPION
  50-48
North Union At Hartley 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Emmetsburg At Armstrong North Union
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    52-17G10 
 At EmmetsburgEmmetsburg Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Hartley-Melvin-Sanborn 52-36  At Estherville (Site Change) 
       North Union
    63-45
   
Okoboji   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 South O'Brien At Milford Okoboji   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    56-39 
 At PaullinaSioux Central  
 Sioux Central60-53   


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Grundy Center  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 BCLUW At Grundy Center Grundy Center 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    69-37G9 
 At ConradBCLUW Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Eagle Grove60-28  At Grundy Center 
      
  Grundy Center
  53-42
Aplington-Parkersburg  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 St. Edmond At Parkersburg Aplington-Parkersburg 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    62-26 
 At Fort Dodge, St. EdmondSouth Hamilton 
 South Hamilton 44-43  Mon., Feb. 19, 6:00pG11 
     Grundy Center
  CHAMPION
  44-36 OT
Pekin At LeGrand 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Highland At Packwood Pekin
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    61-34G10 
 At RiversideAlburnett Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Alburnett 75-66 OT  At Eddyville 
       Pekin
    45-37
   
Pella Christian   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Belle Plaine At Pella Christian Pella Christian   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    64-17 
 At Belle PlaineEast Marshall  
 East Marshall39-34   


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
North Linn  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Hudson At Troy Mills North Linn 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    58-22G9 
 HudsonWapsie Valley Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Wapsie Valley58-45  At Troy Mills 
      
  North Linn
  76-51
Jesup  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Denver At Jesup Jesup 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    61-37 
 At DenverNashua-Plainfield 
 Nashua-Plainfield 50-44  Mon., Feb. 19, 6:00pG11 
     Dike-New Hartford
  CHAMPION
  64-53
Dike-New Hartford At Jesup 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Belmond-Klemme At Dike Dike-New Hartford
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    54-23G10 
 At BelmondWest Fork Fri., Feb. 16, 7:00p 
 West Fork 53-13  At Dike 
       Dike-New Hartford
    52-45
   
Central Springs   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Saint Ansgar At Manly Central Springs   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    50-43 
 At Saint AnsgarSt. Ansgar  
 Lake Mills59-55   


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
Cascade  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 East Buchanan At Cascade Cascade 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    67-45G9 
 At WinthropEast Buchanan Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Lisbon73-43  At Cascade 
      
  Cascade
  57-42
MFL-Mar-Mac  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 South Winneshiek At Monona MFL-Mar-Mac 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    62-39 
 At CalmarSouth Winneshiek 
 Clayton Ridge 56-30  Mon., Feb. 19, 7:00pG11 
     Cascade
  CHAMPION
  50-41
Bellevue At Dubuque, Senior 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 North Cedar At Bellevue Bellevue
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    58-49G10 
 At ClarenceNorth Cedar Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Durant 48-32  At Dyersville 
       Bellevue
    42-40
   
Maquoketa Valley   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Sumner-Fredericksburg At Delhi Sumner-Fredericksburg   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    62-60 
 At SumnerSumner-Fredericksburg  
 Starmont56-25   


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Iowa City Regina  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Wapello At Iowa City, Regina Iowa City Regina 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    79-24G9 
 At WapelloWapello Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Columbus Community49-38  At Iowa City, Regina 
      
  Iowa City Regina
  58-50
Wilton  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 West Branch At Wilton West Branch 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    43-40 
 At West BranchWest Branch 
 Louisa-Muscatine 67-32  Mon., Feb. 19, 7:00pG11 
     Iowa City Regina
  CHAMPION
  55-43
Mediapolis At Riverside 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Van Buren At Mediapolis Mediapolis
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    67-60G10 
 At KeosauquaVan Buren Fri., Feb. 16, 7:00p 
 West Burlington 60-57  At Mediapolis 
       Danville
    63-60
   
Sigourney   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Danville At Sigourney Danville   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    48-43 
 At DanvilleDanville  
 Cardinal65-16   


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
Panorama  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 West Central Valley At Panora Panorama 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    51-31G9 
 At StuartVan Meter Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Van Meter56-40  At Panora 
      
  Panorama
  56-37
Martensdale-St. Marys  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Pleasantville At Martensdale Martensdale-St. Marys 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    46-42 
 At PleasantvillePleasantville 
 Colfax-Mingo 45-41  Mon., Feb. 19, 7:00pG11 
     Panorama
  CHAMPION
  36-33
Des Moines Christian At Woodward 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Madrid At Urbandale, DM Christian Des Moines Christian
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    44-39G10 
 At MadridManson-NW Webster Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Manson-NW Webster 47-35  At Urbandale, DM Christian 
       Des Moines Christian
    48-28
   
Earlham   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Ogden At Earlham Earlham   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    52-49 
 At OgdenOgden  
 Woodward-Granger43-37   


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
Treynor  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 AHSTW At Treynor Treynor 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    63-39G9 
 At AvocaAHSTW Fri., Feb. 16, 7:00p 
 ACGC65-40  At Treynor 
      
  Treynor
  62-25
Underwood  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Council Bluffs St. Albert At Underwood Council Bluffs St. Albert 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    61-59 
 At Council Bluffs, St. AlbertCouncil Bluffs St. Albert 
 Sidney 66-47  Mon., Feb. 19, 5:30pG11 
     Treynor
  CHAMPION
  76-42
Mount Ayr At Red Oak 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Interstate 35 At Mount Ayr Mount Ayr
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    52-34G10 
 At TruroInterstate 35 Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Wayne 60-50  At Mount Ayr 
       Mount Ayr
    57-48
   
Nodaway Valley   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Clarinda At Greenfield Southwest Valley   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    44-36 
 At ClarindaSouthwest Valley  
 Southwest Valley52-48   


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Logan-Magnolia  
G5  
  Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Tri-Center At Logan Logan-Magnolia 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG1    64-27G9 
 At NeolaTri-Center Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Missouri Valley34-33  At Denison 
      
  IKM-Manning
  61-59
IKM-Manning  
G6  
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Ridge View At Manning IKM-Manning 
 Sat., Feb. 10, 7:00pG2    93-52 
 At HolsteinRiver View 
 MVAOCOU 57-45  Wed., Feb. 21, 7:00pG11 
     West Sioux
  CHAMPION
  58-54
West Sioux At Mapleton 
G7    
    Tue., Feb. 13, 7:00p  
 Lawton-Bronson At Hawarden West Sioux
 Sat., Feb. 10, 7:00pG3    53-25G10 
 At LawtonLawton-Bronson Fri., Feb. 16, 7:00p 
 Hinton 44-39  At Hawarden 
       West Sioux
    61-48
   
Unity Christian   
G8   
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
 Woodbury Central At Orange City, Unity Christian Unity Christian   
 Sat., Feb. 10, 7:00pG4    60-53 
 At MovilleWoodbury Central  
 At Alta-Aurelia71-52