Class-5A features 48 teams divided into eight regions. Teams in each region begin post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 17, 2016.

Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.

The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, Feb. 29-March 5, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-5A state championship game tips-off at 8 p.m. on Saturday, March 5.

 

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A |CLASS-4A | CLASS-5A


CLASS-5A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS

Region 1:

Sioux City East vs. Sioux City North at Sioux City North – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Sioux City West – Saturday, February 20

Semifinal: Fort Dodge vs. Ankeny Centennial at Ankeny (Centennial) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at HIghest Remaining Seed


Region 2:

Des Moines North at Urbandale – Wednesday, February 20
Semifinal: Winner above plays at Johnston – Saturday, February 20

Semifinal: Davenport West at Cedar Rapids Washington – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 3:

Dubuque Senior at Waterloo West – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Cedar Falls – Saturday, February 20

Semifinal: Dubuque Hempstead at Pleasant Valley – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 4:

Davenport Central at Muscatine – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Cedar Rapids Kennedy – Saturday, February 20

Semifinal: Bettendorf at Davenport North – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 5:

Marshalltown at Cedar Rapids Prairie – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays vs. Linn-Mar at Marion (Linn-Mar) – Saturday, February 20

Semifinal: Des Moines East vs. Dowling Catholic at West Des Moines (Dowling Catholic) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 6:

Burlington at Ottumwa – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays City High at Iowa City (City High) – Saturday, February 20

Semifinal: Ames vs. Southeast Polk at Pleasant Hill (Southeast Polk) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 7:

Council Bluffs Thomas Jefferson at Council Blufffs Abraham Lincoln – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Indianola – Saturday, February 20

Semifinal: Des Moines Lincoln at West Des Moines Valley – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 8:

Ankeny at Des Moines Roosevelt – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Waukee – Saturday, February 20

Semifinal: Cedar Rapids Jefferson at Iowa City West – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed

***All Games Begin At 7:00 p.m.***