Class-5A teams began post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 17, 2016.

Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.

The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, Feb. 29-March 5, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-5A state championship game tips-off at 8 p.m. on Saturday, March 5.

 

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A |CLASS-4A | CLASS-5A


CLASS-5A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS

Region 1:

Sioux City East beat Sioux City North, 62-61
Semifinal: Sioux City East plays at Sioux City West – Saturday, February 20

Semifinal: Fort Dodge vs. Ankeny Centennial at Ankeny (Centennial) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at HIghest Remaining Seed


Region 2:

Urbandale beat Des Moines North, 69-38
Semifinal: Urbandale plays at Johnston – Saturday, February 20

Semifinal: Davenport West at Cedar Rapids Washington – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 3:

Waterloo West beat Dubuque Senior, 68-36
Semifinal: Waterloo West plays at Cedar Falls – Saturday, February 20

Semifinal: Dubuque Hempstead at Pleasant Valley – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 4:

Muscatine beat Davenport Central, 60-24
Semifinal: Winner above plays at Cedar Rapids Kennedy – Saturday, February 20

Semifinal: Bettendorf at Davenport North – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 5:

Cedar Rapids Prairie beat Marshalltown, 61-26
Semifinal: Cedar Rapids Prairie plays vs. Linn-Mar at Marion (Linn-Mar) – Saturday, February 20

Semifinal: Des Moines East vs. Dowling Catholic at West Des Moines (Dowling Catholic) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 6:

Ottumwa beat Burlington, 50-47
Semifinal: Ottumwa plays City High at Iowa City (City High) – Saturday, February 20

Semifinal: Ames vs. Southeast Polk at Pleasant Hill (Southeast Polk) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 7:

Council Blufffs Abraham Lincoln beat Council Bluffs Thomas Jefferson, 45-26
Semifinal: Council Bluffs Abraham Lincoln plays at Indianola – Saturday, February 20

Semifinal: Des Moines Lincoln at West Des Moines Valley – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 8:

Des Moines Roosevelt beat Ankeny, 60-54
Semifinal: Des Moines Roosevelt plays at Waukee – Saturday, February 20

Semifinal: Cedar Rapids Jefferson at Iowa City West – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed

***All Games Begin At 7:00 p.m.***