The 2017 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 9-21. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 27-March 4 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 1
     
     
Exira/Elk Horn-Kimballton    
G7    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Woodbine   At Elk Horn   Exira/Elk Horn-Kimballton  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         73-15 G11  
  At Woodbine Woodbine   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Heartland Christian 81-46     At Elk Horn  
           
  Audubon     Exira/Elk Horn-Kimballton
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2     72-39
  At Audubon Audubon    
  Ar-We-Va 56-22 G8    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Boyer Valley   At Audubon   Boyer Valley  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         47-42  
  At Dunlap Boyer Valley  
  Riverside   74-34     Mon., Feb. 20, 7:00p G13  
          Exira/Elk Horn-Kimballton
    CHAMPION
    52-46
Akron-Westfield   At Mapleton  
G9        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Siouxland Christian   At Akron   Akron-Westfield
  Thu., Feb. 9, 6:00p G4         52-39 G12  
  At Sloan Lawton-Bronson   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Lawton-Bronson   51-36     At Akron  
              Akron-Westfield
  Westwood         52-38
  Thu., Feb. 9, 7:30p G5      
  At Sloan Westwood      
  West Harrison 78-16 G10      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Charter Oak-Ute   At Sloan   Westwood      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G6         79-53  
  At Charter Oak Charter Oak-Ute    
  Whiting 57-36      


1A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 2
     
     
Newell-Fonda    
G6    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Harris-Lake Park   At Newell   Newell-Fonda  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         75-40 G10  
  At Lake Park Harris-Lake Park   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Clay Central-Everly 54-47     At Newell  
           
    Newell-Fonda
    66-44
Bishop Garrigan    
G7    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  West Bend-Mallard   At Algona, Bishop Garrigan   Bishop Garrigan  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         36-29  
  At West Bend Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire  
  Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire   57-25     Mon., Feb. 20, 7:00p G12  
          Kingsley-Pierson
    CHAMPION
    76-75
Kingsley-Pierson   At Cherokee  
G8        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Gehlen Catholic   At Kingsley   Kingsley-Pierson
  Thu., Feb. 9, 6:00p G3         71-22 G11  
  At LeMars, Gehlen Catholic River Valley   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  River Valley   63-52     At Kingsley  
              Kingsley-Pierson
  St. Mary's, Remsen         71-45
  Thu., Feb. 9, 7:30p G4      
  At Remsen, St. Mary's St. Mary's, Remsen      
  Trinity Christian 43-31 G9      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Hartley-Melvin-Sanborn   At Remsen, St. Mary's   St. Mary's, Remsen      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5         46-37  
  At Hartley Hartley-Melvin-Sanborn    
  George-Little Rock 46-31      


1A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 3
     
     
Turkey Valley    
G6    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Newman Catholic   At Jackson Junction   Turkey Valley  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         60-49 G10  
  At Mason City, Newman Catholic Newman Catholic   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Riceville 70-43     At Charles City  
           
    Turkey Valley
    62-35
West Hancock    
G7    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Northwood-Kensett   At Britt   West Hancock  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         51-34  
  At Northwood Northwood-Kensett  
  North Iowa   44-43     Mon., Feb. 20, 7:00p G12  
          Turkey Valley
    CHAMPION
    47-33
Colo-Nesco   At Clarksville  
G8        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  North Tama   At Colo   Colo-Nesco
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         68-13 G11  
  At Traer North Tama   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  CAL   46-34     At Colo  
              AGWSR
  AGWSR         67-38
  Thu., Feb. 9, 7:00p G4      
  At Ackley AGWSR      
  North Butler 55-30 G9      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Tripoli   At Ackley   AGWSR      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5         62-39  
  At Tripoli Tripoli    
  Clarksville 50-38      


1A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 4
     
     
Kee    
G6    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Starmont   At Lansing   Kee  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         57-30 G10  
  At Arlington Starmont   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  West Central 53-39     At Lansing  
           
    Kee
    40-35
Central Elkader    
G7    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Edgewood-Colesburg   At Elkader   East Buchanan  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         41-28  
  At Edgewood East Buchanan  
  East Buchanan   53-52     Mon., Feb. 20, 7:00p G12  
          Janesville
    CHAMPION
    40-39
Janesville   At Oelwein  
G8        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Gladbrook-Reinbeck   At Janesville   Janesville
  Thu., Feb. 9, 6:00p G3         64-16 G11  
  At Reinbeck Gladbrook-Reinbeck   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Valley Lutheran   45-23     At Janesville  
              Janesville
  Dunkerton         58-23
  Thu., Feb. 9, 7:30p G4      
  At Dunkerton Hudson      
  Hudson 44-37 G9      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Don Bosco   At Remsen, St. Mary's   Hudson      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5         55-42  
  At Gilbertville Don Bosco    
  Waterloo Christian 53-37      


1A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 5
     
     
Marquette Catholic    
SCORE G6    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Central City   At Bellevue, Marquette Catholic   Marquette Catholic  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         65-28 G10  
  At Central City Central City   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Midland 64-48     At Bellevue, Marquette Catholic  
           
    Marquette Catholic
    64-36
Belle Plaine    
G7    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Iowa Valley   At Belle Plaine   Belle Plaine  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         54-46  
  At Marengo Cedar Valley Christian  
  Cedar Valley Christian   58-42     Mon., Feb. 20, 7:00p G12  
          Lynnville-Sully
    CHAMPION
    53-46
Lynnville-Sully   At Cedar Rapids, Jefferson  
G8        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Tri-County   At Sully   Lynneville-Sully
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         48-18 G11  
  At Thornburg English Valleys   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  English Valleys   48-47     At Sully  
              Lynnville-Sully
  Wayne         63-54
  Thu., Feb. 9, 7:00p G4      
  At Corydon Wayne      
  Twin Cedars 61-25 G9      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Melcher-Dallas   At Corydon   Wayne      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5         47-44  
  At Melcher Mormon Trail    
  Mormon Trail 77-12      


1A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 6
     
     
Easton Valley    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  At Miles   Easton Valley  
        64-16 G9  
Prince of Peace   Fri., Feb. 17, 7:00p  
    At Miles  
           
  Lone Tree     Easton Valley
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1     43-41
  At Lone Tree Lone Tree    
  Keota 59-22 G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Winfield-Mount Union   At Lone Tree   Lone Tree  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         57-25  
  At Winfield WACO  
  WACO   57-29     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Burlington Notre Dame
    CHAMPION
    49-42
Burlington Notre Dame   At Muscatine  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Holy Trinity Catholic   At Burlington, Notre Dame   Burlington Notre Dame
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         63-41 G10  
  At Fort Madison, Holy Trinity Holy Trinity Catholic   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  English Valleys   59-34     At Burlington, Notre Dame  
              Burlington Notre Dame
        67-33
     
Seymour      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Moulton-Udell   At Seymour   Seymour      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G4         51-37  
  At Moulton Moravia    
  Moravia 58-41      


1A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 7
     
     
Springville    
G6    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  HLV   At Springville   Springville  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         75-28 G10  
  At Victor HLV   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Iowa Mennonite 51-48     At Springville  
           
    Springville
    61-24
GMG    
G7    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Meskwaki Settlement   At Garwin   GMG  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G2         44-40  
  At Tama, Meskwaki Settlement BGM  
  BGM   47-42     Mon., Feb. 20, 7:00p G12  
          Springville
    CHAMPION
    57-39
Grand View Christian   At Grinnell  
G8        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Ankeny Christian   At Ankeny, Christian Academy   Grand View Christian
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         46-31 G11  
  At Ankeny, Christian Academy WinnerG3   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Iowa Christian   SCORE     At Saydel  
              Grand View Christian
  Murray         58-43
  Thu., Feb. 9, 7:00p G4      
  At Murray Murray      
  East Union 55-33 G9      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Lamoni   At Murray   Murray      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5         51-35  
  At Lamoni Lamoni    
  Southeast Warren 43-27      


1A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 8
     
     
Glidden-Ralston    
G7    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Coon Rapids-Bayard   At Glidden   Glidden-Ralston  
  Thursday, Feb 9, 7:00p G1         66-30 G11  
  At Coon Rapids Coon Rapids-Bayard   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Paton-Churdan 50-28     At Coon Rapids  
           
  CAM     Glidden-Ralston
  Thursday, Feb 9, 7:00p G2     64-41
  At Anita CAM    
  Orient-Macksburg 69-32 G8    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Diagonal   At Garwin   Diagonal  
  Thu., Feb. 9, 7:00p G3         40-38  
  At Diagonal Diagonal  
  Lenox   50-29     Mon., Feb. 20, 7:00p G13  
          Sidney
    CHAMPION
    55-52
Sidney   At Neola  
G9        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Fremont-Mills   At Sidney   Sidney
  Thu., Feb. 9, 7:00p G4         53-37 G12  
  At Tabor Fremont-Mills   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  East Mills   27-23     At Sidney  
              Sidney
  Essex         59-42
  Thu., Feb. 9, 7:00p G5      
  At Essex Essex      
  South Page 73-36 G10      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Stanton   At Essex   Essex      
  Thu., Feb. 9, 7:00p G6         43-26  
  At Stanton Bedford    
  Bedford 45-36