The 2017 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 9-21. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 27-March 4 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 1
     
     
Western Christian    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Unity Christian   At Hull, Western Christian   Western Christian  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         75-47 G9  
  At Orange City, Unity Christian Unity Christian   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Sioux Central 65-47     At Hull, Western Christian  
           
    Western Christian
    74-46
North Union    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  South O'Brien   At Armstrong   North Union  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         47-32  
  At Paullina Emmetsburg  
  Emmetsburg   33-23     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Western Christian
    CHAMPION
    63-50
West Lyon   At Rock Rapids  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Central Lyon   At Inwood   West Lyon
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         59-36 G10  
  At Rock Rapids Boyden-Hull   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Boyden-Hull   67-47     At Inwood  
              Rock Valley
        57-42
     
Rock Valley      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Okoboji   At Rock Valley   Rock Valley      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         57-45  
  At Milford Okoboji    
  Sibley-Ocheyeden 62-50      


2A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 2
     
     
Treynor    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  West Monona   At Treynor   Treynor  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         77-25 G9  
  At Onawa West Monona   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Maple Valley-Anthon-Oto 55-30     At Treynor  
           
    Treynor
    68-31
Council Bluffs St. Albert    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Underwood   At Council Bluffs, St. Albert   Underwood  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         59-57  
  At Underwood Underwood  
  Missouri Valley   70-34     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Treynor
    CHAMPION
    74-52
West Sioux   At Ida Grove  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Alta-Aurelia   At Hawarden   West Sioux
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         52-33 G10  
  At Alta HInton   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Hinton   50-43     At Hawarden  
              West Sioux
        66-55
     
Ridge View      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Woodbury Central   At Holstein   Woodbury Central      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         50-37  
  At Moville Woodbury Central    
  MMCRU 67-41      


2A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 3
     
     
Mount Ayr    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Southwest Valley   At Mount Ayr   Mount Ayr  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         72-54 G9  
  At Corning Southwest Valley   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  ACGC 59-42     At Mount Ayr  
           
    Mount Ayr
    43-35
Nodaway Valley    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  AHSTW   At Greenfield   Nodaway Valley  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         41-36  
  At Avoca AHSTW  
  Griswold   56-32     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Logan-Magnolia
    CHAMPION
    62-42
Logan-Magnolia   At Stuart  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  IKM-Manning   At Logan   Logan-Magnolia
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         60-58 G10  
  At Manning IKM-Manning   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Tri-Center   63-28     At Logan  
              Logan-Magnolia
        56-48
     
Manson-NW Webster      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  South Central Calhoun   At Manson   South Central Calhoun      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         51-45  
  At Rockwell City South Central Calhoun    
  OA-BCIG 62-25      


2A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 4
     
     
Van Meter    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Woodward-Granger   At Van Meter   Van Meter  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         56-35 G9  
  At Woodward Woodward-Granger   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  South Hamilton 54-38     At Van Meter  
           
    Van Meter
    52-41
Des Moines Christian    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Madrid   At Urbandale, DM Christian   Des Moines Christian  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         61-31  
  At Madrid Earlham  
  Earlham   54-49     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Van Meter
    CHAMPION
    39-38
Panorama   At Waukee  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Fort Dodge St. Edmond   At Panora   Panorama
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         74-46 G10  
  At Fort Dodge, St. Edmond Fort Dodge St. Edmond   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Eagle Grove   68-44     At Panora  
              Panorama
        47-30
     
Interstate 35      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  West Central Valley   At Truro   Interstate 35      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         55-46  
  At Stuart Ogden    
  Ogden 51-48      


2A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 5
     
     
North Linn    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Columbus Catholic   At Troy Mills   North Linn  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         57-21 G9  
  At Waterloo, Columbus Catholic Columbus Catholic   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Nashua-Plainfield 61-36     At Troy Mills  
           
    North Linn
    68-37
Grundy Center    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Sumner-Fredericksburg   At Grundy Center   Grundy Center  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         65-59 (2OT)  
  At Sumner Sumner-Fredericksburg  
  Denver   61-36     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          North Linn
    CHAMPION
    47-18
Rockford   At Parkersburg  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Central Springs   At Rockford   Rockford
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         53-34 G10  
  At Manly Central Springs   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Belmond-Klemme   59-36     At Rockford  
              Rockford
        49-34
     
West Fork      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Lake Mills   At Sheffield   West Fork      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         78-61  
  At Lake Mills Lake Mills    
  St. Ansgar 61-45      


2A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 6
     
     
Pella Christian    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  North Mahaska   At Pella Christian   Pella Christian  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         57-37 G9  
  At New Sharon North Mahaska   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Colfax-Mingo 58-49     At Pella Christian  
           
    Montezuma
    50-48
Montezuma    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Aplington-Parkersburg   At Montezuma   Montezuma  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         54-28  
  At Parkersburg BCLUW  
  BCLUW   49-48     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Cascade
    CHAMPION
    49-34
Cascade   At Marengo  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Jesup   At Cascade   Cascade
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         67-30 G10  
  At Jesup MFL-Mar-Mac   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  MFL-Mar-Mac   57-52     At Cascade  
              Cascade
        52-29
     
Clayton Ridge      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Wapsie Valley   At Guttenberg   Clayton Ridge      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         52-49  
  At Fairbank Wapsie Valley    
  South Winneshiek 60-54      


2A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 7
     
     
Iowa City Regina    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Alburnett   At Iowa City Regina   Iowa City Regina  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         80-40 G9  
  At Alburnett Tipton   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Tipton 61-51     At Iowa City Regina  
           
    Iowa City Regina
    80-67
Maquoketa Valley    
G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Wilton   At Delhi   Maquoketa Valley  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         66-50  
  At Wilton Wilton  
  Lisbon   53-25     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Iowa City Regina
    CHAMPION
    69-57
Bellevue   At Tipton  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Durant   At Bellevue   Bellevue
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         64-24 G10  
  At Durant Calamus-Wheatland   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Calamus-Wheatland   61-53     At Bellevue  
              Bellevue
        51-45
     
West Branch      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  North Cedar   At West Branch   West Branch      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         69-46  
  At Clarence North Cedar    
  Louisa-Muscatine 57-36      


2A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 8
     
     
Central Decatur    
G5    
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Martensdale-St. Marys   At Leon   Central Decatur  
  Sat., Feb 11, 7:00p G1         80-13 G9  
  At Martensdale Pleasantville   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Pleasantville 44-34     At Leon  
           
    Central Decatur
    73-33
Pekin    
SCORE G6    
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Van Buren   At Packwood   Pekin  
  Sat., Feb. 11, 7:00p G2         54-50  
  At Keosauqua Van Buren  
  Cardinal   53-27     Mon., Feb. 20, 7:00p G11  
          Central Decatur
    CHAMPION
    64-42
Highland   At Albia  
G7        
        Tue., Feb. 14, 7:00p    
  Danville   At Riverside, Highland   Danville
  Sat., Feb. 11, 7:00p G3         57-42 G10  
  At Danville Danville   Fri., Feb. 17, 7:00p  
  Columbus Community   50-43     At Riverside, Highland  
              Sigourney
        50-41
     
Sigourney      
G8      
    Tue., Feb. 14, 7:00p        
  Mediapolis   At Signourney   Sigourney      
  Sat., Feb. 11, 7:00p G4         62-42  
  At Mediapolis Mediapolis    
  Wapello 57-53