Class 1A Volleyball Regional Quarterfinal Results
The Class 1A Iowa High School Volleyball postseason continued on Tuesday, October 27, 2015. Winners move one step closer to the Iowa High School Volleyball State Tournament in Cedar Rapids November 10-13.
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 1
Newell-Fonda beat Storm Lake St. Mary’s, 3-0
Central Lyon beat Hartley-Melvin-Sanborn, 3-0
^^ Regional Semifinal: Newell-Fonda vs. Central Lyon Friday, October 30 at Harley (Hartley-Melvin-Sanborn)
Bishop Garrigan Algona beat North Iowa, 3-1
Harris-Lake Park beat Clay Central-Everly, 3-0
^^ Regional Semifinal: Bishop Garrigan Algona vs. Harris-Lake Park Friday, October 30 at Lake Park (Harris-Lake Park)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Sibley (Sibley-Ocheyedan)
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 2
Gehlen Catholic beat Westwood, 3-2
Ar-We-Va beat Boyer Valley, 3-2
^^ Regional Semifinal: Gehlen Catholic vs. Ar-We-Va Friday, October 30 at Sloan (Westwood)
Kingsley-Pierson vs. Siouxland Community At Correctionville (River Valley)
George-Little Rock beat Trinity Christian, 3-2
^^ Regional Semifinal: Kingsley-Pierson vs. George-Little Rock Friday, October 30 at George (George-Little Rock)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Sioux Center
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 3
Stanton beat Essex, 3-1
Mount Ayr beat Bedford, 3-0
^^ Regional Semifinal: Stanton vs. Mount Ayr Friday, October 30 at Bedford
Fremont Mills beat East Mills, 3-0
Sidney beat Nishnabotna, 3-0
^^ Regional Semifinal: Fremont Mills vs. Sidney Friday, October 30 at Sidney
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Clarinda
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 4
Murray beat East Union, 3-2
Grand View Christian beat Guthrie Center, 3-0
^^ Regional Semifinal: Murray vs. Grand View Christian Friday, October 30 at Greenfield (Nodaway Valley)
Adair-Casey beat Exira/Elk Horn-Kimballton, 3-2
Audubon beat Coon Rapids-Bayard, 3-0
^^ Regional Semifinal: Adair-Casey vs. Audubon Friday, October 30 at Audubon
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Guthrie Center
CLASS 1A QUATERFINALS: Region 5
North Tama beat Colo-Nesco, 3-0
Janesville vs. Gladbrook-Reinbeck, 3-0
^^ Regional Semifinal: North Tama vs. Janesville Friday, October 30 at Janesville
Colfax-Mingo beat HLV beat Ankeny Christian, 3-0
Iowa Valley beat Montezuma, 3-0
^^ Regional Semifinal: Colfax-Mingo vs. Iowa Valley Friday, October 30 at Marengo
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Reinbeck (Gladbrook-Reinbeck)
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 6
Don Bosco beat Waterloo Christian, 3-0
Dunkerton beat Clarksville, 3-0
^^ Regional Semifinal: Don Bosco vs. Dunkerton Friday, October 30 at Dunkerton
Tripoli beat Turkey Valley, 3-1
Northwood-Kensett beat Rockford, 3-0
^^ Regional Semifinal: Tripoli vs. Northwood-Kensett Friday, October 30 at Charles City
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Dunkerton
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 7
Springville beat Iowa Mennonite, 3-0
Burlington Notre Damebeat WACO, 3-1
^^ Regional Semifinal: Springville vs. Burlington Notre Dame Friday, October 30 at Tiffin (Clear Creek-Amana)
Calamus-Wheatland beat Lone Tree, 3-0
Bellevue Marquette Catholic beat Midland, 3-0
^^ Regional Semifinal: Bellevue Marquette Catholic vs. Calamus-Wheatland Friday, October 30 at Bellevue (Marquette Catholic)
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Maquoketa
CLASS 1A QUARTERFINALS: Region 8
Moravia beat Seymour, 3-1
Holy Trinity Catholic beat Moulton-Udell, 3-0
^^ Regional Semifinal: Moravia vs. Moravia Friday October 30 at Bloomfield (Davis County)
Southeast Warren beat Twin Cedars, 3-0
New London beat Sigourney, 3-0
^^ Regional Semifinal: Moravia vs. New London Friday, October 30 at Sigourney
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Wednesday, November 4 at Fort Madison