The 2020 Iowa High School Girls Regional Softball Tournament runs July 13-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs July 27-31 at Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2020 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS SOFTBALL
CLASS 5A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


5A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 1
   
     
    
  Fort Dodge
 
 
   
 
 
  Tuesday, July 21, 7 PMG3 
  Fort Dodge
  CHAMPION
  12-0
   At Fort Dodge, Rogers Sports Complex 
  
 Sioux City North   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Sioux City, North   
  Sioux City North
Sioux City East 13-0 
Thursday, July 16, 7 PMG1   
At Sioux City, East Sioux City East   
   13-3 
Sioux City West     


5A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 2
   
     
  
 Johnston   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Johnston   
  Johnston
Council Bluffs Abraham Lincoln    12-0 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Council Bluffs, Abraham Lincoln Council Bluffs Abraham Lincoln   
   5-4 
Council Bluffs Thomas Jefferson    
  Tuesday, July 21, 7 PMG4 
  Bettendorf
  CHAMPION
  5-2
   At Johnston 
  
 Bettendorf   
 G3 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Bettendorf   
  Bettendorf
 11-8 
   
 Cedar Rapids Jefferson   


5A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 3
   
     
  
 West Des Moines Valley   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At West Des Moines, Valley   
  West Des Moines Valley
Des Moines Lincoln    8-0 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Des Moines, Lincoln Des Moines Lincoln   
   17-7 
Des Moines North    
  Tuesday, July 21, 7 PMG3 
  West Des Moines Valley
  CHAMPION
  3-1
   At West Des Moines, Valley 
  
   
 
 
    
  Indianola


5A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 4
   
     
  
 Waukee   
 G1 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Waukee   
  Waukee
    8-2 
  
 Des Moines Roosevelt   
  
    
  Tuesday, July 21, 7 PMG3 
  Waukee
  CHAMPION
  3-2
   At Waukee 
  
 Ankeny   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Ankeny   
  Southeast Polk
 12-9 
   
 Southeast Polk   


5A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 5
   
     
  
 Ankeny Centennial   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Ankeny, Centennial   
  Ankeny Centennial
Cedar Falls    12-2 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Cedar Falls Cedar Falls   
   1-0 
Marshalltown    
  Tuesday, July 21, 7 PMG4 
  Ankeny Centennial
  CHAMPION
  10-5
   At Ankeny Centennial 
  
 Ottumwa   
 G3 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Ottumwa   
  Urbandale
 6-3 
   
 Urbandale   


5A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 6
   
     
  
 Dubuque Hempstead   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Dubuque, Hempstead   
  Davenport West
Davenport Central    3-2 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Davenport, Central Davenport West   
   4-3 
Davenport West    
  Tuesday, July 21, 7 PMG4 
  Pleasant Valley
  CHAMPION
  11-1
   At Pleasant Valley 
  
 Pleasant Valley   
 G3 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Pleasant Valley   
  Pleasant Valley
 11-1 
   
 Davenport North   


5A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 7
   
     
  
 Cedar Rapids Kennedy   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Cedar Rapids, Kennedy   
  Cedar Rapids Kennedy
Dubuque Senior    7-0 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Dubuque, Senior Dubuque Senior   
   18-1 
Cedar Rapids Washington    
  Tuesday, July 21, 7 PMG4 
  Cedar Rapids Kennedy
  CHAMPION
  1-0
   At Cedar Rapids, Kennedy 
  
 Iowa City Liberty   
 G3 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Iowa City, Liberty   
  Iowa City Liberty
 12-0 
   
 Cedar Rapids Prairie   


5A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 5A – REGION 8
   
     
  
 Iowa City High   
 G2 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Iowa City, City High   
  Iowa City High
Iowa City West    9-2 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Iowa City, West Iowa City West   
   10-2 
Waterloo West    
  Tuesday, July 21, 7 PMG4 
  Muscatine
  CHAMPION
  14-3
   At Iowa City, City High 
  
 Muscatine   
 G3 
 Saturday, July 18, 7 PM 
  At Muscatine   
  Muscatine
 9-5 
   
 Linn-Mar   

Enter your number to get our free mobile app