The 2020 Iowa High School Girls Regional Softball Tournament runs July 13-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs July 27-31 at Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2020 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS SOFTBALL
CLASS 3A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


3A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 1
   
Spirit Lake     
Wednesday, July 15, 7 PMG1  
At Spirit Lake Spirit Lake   
   8-2G5 
George-Little Rock/Central Lyon Friday, July 17, 7 PM 
  At Spirit Lake   
  Spirit Lake
Sioux Center    10-4 
Wednesday, July 15, 7 PMG2  
At Sioux Center Sioux Center   
   10-0 
Unity Christian    
  Monday, July 20, 7 PMG7 
  Boyden-Hull/Rock Valley
  CHAMPION
  16-10
Estherville-Lincoln Central   At Spirit Lake 
Wednesday, July 15, 5 PMG3  
At Spirit Lake Estherville-Lincoln Central   
   10-0G6 
Okoboji Friday, July 17, 7 PM 
  At Estherville-Lincoln Central   
  Boyden-Hull/Rock Valley
Boyden-Hull/Rock Valley 5-2 
Wednesday, July 15, 5 PMG4   
At Sioux Center Boyden-Hull/Rock Valley   
   7-6 
Sheldon     


3A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 2
   
Humboldt     
Wednesday, July 15, 7 PMG1  
At Humboldt Humboldt   
   10-0G4 
Southeast Valley Friday, July 17, 7 PM 
  At Humboldt   
  Humboldt
Kuemper Catholic    10-0 
Wednesday, July 15, 7 PMG2  
At Carroll, Kuemper Greene County   
   13-0 
Greene County    
  Monday, July 20, 7 PMG6 
  Humboldt
  CHAMPION
  3-0
MOC-Floyd Valley   At Humboldt 
Wednesday, July 15, 5 PMG3  
At MOC-Floyd Valley MOC-Floyd Valley   
   10-0G5 
Cherokee Washington Friday, July 17, 7 PM 
  At MOC-Floyd Valley   
  MOC-Floyd Valley
 11-1 
   
 OABCIG   


3A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 3
   
     
  
 North Polk   
 G4 
 Friday, July 17, 5 PM 
  At North Polk   
  Creston
Creston    4-3 
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Creston Creston   
   12-2 
Des Moines Christian    
  Monday, July 20, 7 PMG6 
  Creston
  CHAMPION
  5-3
Atlantic   At Atlantic 
Wednesday, July 15, 5 PMG2  
At Atlantic Atlantic   
   11-0G5 
Clarinda Friday, July 17, 7 PM 
  At Atlantic   
  Atlantic
Shenandoah 13-3 
Thursday, July 16, 7 PMG3   
At Shenandoah Red Oak   
   7-1 
Red Oak     


3A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 4
   
Albia     
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Albia Albia   
   4-0G5 
Chariton Friday, July 17, 7 PM 
  At Albia   
  Albia
Clarke    5-1 
Wednesday, July 15, 7 PMG2  
At Clarke Clarke   
   3-2 
Centerville    
  Monday, July 20, 7 PMG7 
  Albia
  CHAMPION
  2-1
Nevada   At Albia 
Wednesday, July 15, 5 PMG3  
At Nevada Nevada   
   12-9G6 
PCM Friday, July 17, 7 PM 
  At Nevada   
  Eddyville-Blakesburg-Fremont
Davis County 13-0 
Thursday, July 16, 7 PMG4   
At Davis County Eddyville-Blakesburg-Fremont   
   5-1 
Eddyville-Blakesburg-Fremont     


3A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 5
   
Williamsburg     
Wednesday, July 15, 7 PMG1  
At Williamsburg Williamsburg   
   12-0G4 
South Tama Friday, July 17, 7 PM 
  At Williamsburg   
  Williamsburg
    6-1 
  
 Roland-Story   
  
    
  Monday, July 20, 7 PMG6 
  Williamsburg
  CHAMPION
  8-1
Solon   At Williamsburg 
Wednesday, July 15, 5 PMG2  
At Solon Solon   
   13-3G5 
West Marshall Friday, July 17, 7 PM 
  At Solon   
  Benton
Benton 3-2 
Wednesday, July 15, 7 PMG3   
At Van Horne, Benton Benton   
   15-2 
Iowa Falls-Alden     


3A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 6
   
Algona     
Wednesday, July 15, 7 PMG1  
At Algona Algona   
   13-0G5 
Garner-Hayfield-Ventura Friday, July 17, 7 PM 
  At Algona   
  Algona
Forest City    7-3 
Wednesday, July 15, 5 PMG2  
At Algona Clear Lake   
   14-1 
Clear Lake    
  Monday, July 20, 7 PMG7 
  Algona
  CHAMPION
  2-0
Crestwood   At Algona 
Wednesday, July 15, 7 PMG3  
At Cresco, Crestwood Crestwood   
   7-1G6 
Waukon Friday, July 17, 7 PM 
  At Cresco, Crestwood   
  Crestwood
New Hampton 7-0 
Wednesday, July 15, 5 PMG4   
At Cresco, Crestwood New Hampton   
   12-0 
North Fayette Valley     


3A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 7
   
Mount Vernon     
Wednesday, July 15, 7 PMG1  
At Mount Vernon Mount Vernon   
   9-0G5 
Vinton-Shellsburg Friday, July 17, 7 PM 
  At Mount Vernon   
  Mount Vernon
Independence    10-0 
Wednesday, July 15, 7 PMG2  
At Independence Independence   
   7-5 
Oelwein    
  Monday, July 20, 7 PMG7 
  Mount Vernon
  CHAMPION
  12-3
Anamosa   At Mount Vernon 
Wednesday, July 15, 5 PMG3  
At Anamosa Anamosa   
   9-0G6 
Monticello Friday, July 17, 7 PM 
  At Anamosa   
  Anamosa
Sumner-Fredericksburg 2-0 
Wednesday, July 15, 5 PMG4   
At Sumner-Fredericksburg Sumner-Fredericksburg   
   9-3 
Union Community     


3A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 8
   
Assumption     
Thursday, July 16, 7 PMG1  
At Davenport, Assumption Assumption   
   12-0G5 
Columbus Friday, July 17, 7 PM 
  At Davenport, Assumption   
  Assumption
Tipton    12-0 
Wednesday, July 15, 7 PMG2  
At Tipton Mid-Prairie   
   9-4 
Mid-Prairie    
  Monday, July 20, 7 PMG7 
  Assumption
  CHAMPION
  10-0
West Liberty   At Davenport, Assumption 
Thursday, July 16, 7 PMG3  
At West Liberty West Liberty   
   6-3G6 
Camanche Friday, July 17, 7 PM 
  At West Liberty   
  West Liberty
West Burlington 3-0 
Thursday, July 16, 7 PMG4   
At West Burlington West Burlington   
   5-0 
Central Lee     

Enter your number to get our free mobile app