The 2020 Iowa High School Boys Substate Basketball Tournament runs February 24-March 2. Substate winners advance to the state tournament, which runs March 9-13 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2020 IOWA HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
CLASS 3A SUBSTATE TOURNAMENTS

 SELECT A DISTRICT


3A Substate 1

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 1
   
   
Carroll     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Carroll Carroll   
   69-34G5 
Estherville-Lincoln Central Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Carroll   
  Sergeant Bluff-Luton
Sergeant Bluff-Luton    51-39 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Carroll Sergeant Bluff-Luton   
   72-44 
Spencer    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
MOC-Floyd Valley   At Sioux City, North 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG3  
At MOC-Floyd Valley MOC-Floyd Valley   
   65-50G6 
Team6 Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At MOC-Floyd Valley   
  LeMars
LeMars 67-61 
Monday, Feb. 24, 8 PMG4   
At MOC-Floyd Valley LeMars   
   73-54 
Bishop Heelan Catholic     


3A Substate 2

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 2
   
   
Clear Lake     
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG1  
At Clear Lake Clear Lake   
   60-53G5 
Boone Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Clear Lake   
  Clear Lake
Humboldt    70-39 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Clear Lake Iowa Falls-Alden   
   82-61 
Iowa Falls-Alden    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Algona   At Webster City 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At MOC-Floyd Valley Algona   
   60-50G6 
Hampton-Dumont-CAL Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Algona   
  Ballard
Ballard 73-71 (OT) 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG4   
At Algona Ballard   
   77-48 
Webster City     


3A Substate 3

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 3
   
   
Marion     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Marion Marion   
   79-31G5 
South Tama County Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Marion   
  Marion
Waverly-Shell Rock    56-43 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Marion Waverly-Shell Rock   
   54-42 
Charles City    
  Monday, March 2, 6:30 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Center Point-Urbana   At U.S. Cellular Center, Cedar Rapids 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At Center Point-Urbana Center Point-Urbana   
   59-29G6 
Independence Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Center Point-Urbana   
  Center Point-Urbana
Decorah 70-58 
Monday, Feb. 24, 8 PMG4   
At Center Point-Urbana Decorah   
   67-43 
Vinton-Shellsburg     


3A Substate 4

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 4
   
   
Mount Vernon     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Mount Vernon Mount Vernon   
   79-36G5 
Anamosa Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Mount Vernon   
  Mount Vernon
Dubuque Wahlert    66-65 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Mount Vernon Dubuque Wahlert   
   68-65 (OT) 
West Delaware    
  Monday, March 2, 8 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Central DeWitt   At U.S. Cellular Center, Cedar Rapids 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At DeWitt, Central Central DeWitt   
   35-22G6 
Maquoketa Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At DeWitt, Central   
  Central DeWitt
Cedar Rapids Xavier 69-52 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG4   
At DeWitt, Central Cedar Rapids Xavier   
   71-37 
Benton Community     


3A Substate 5

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 5
   
   
Davenport Assumption     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Davenport, Assumption Davenport Assumption   
   69-45G5 
Fairfield Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Davenport, Assumpion   
  Davenport Assumption
Washington    64-54 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Location Mount Pleasant   
   68-51 
Mount Pleasant    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Clear Creek-Amana   At Muscatine 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At Location Clear Creek-Amana   
   76-50G6 
Fort Madison Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Clear Creek-Amana   
  Clear Creek-Amana
Keokuk 76-66 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG4   
At Clear Creek-Amana Keokuk   
   59-47 
Solon     


3A Substate 6

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 6
   
   
Pella     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Pella Pella   
   95-53G5 
Centerville Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Pella   
  Pella
Knoxville    77-60 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Pella Grinnell   
   77-54 
Grinnell    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Oskaloosa   At Knoxville; if playing, at Pella 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At Oskaloosa Oskaloosa   
   53-40G6 
Carlisle Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Oskaloosa   
  Oskaloosa
Newton 70-58 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG4   
At Oskaloosa Bondurant-Farrar   
   67-53 
Bondurant-Farrar     


3A Substate 7

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 7
   
   
Norwalk     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Norwalk Norwalk   
   93-49G5 
Saydel Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Norwalk   
  Norwalk
Gilbert    86-59 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Norwalk Nevada   
   81-80 (OT) 
Nevada    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Dallas Center-Grimes   At West Des Moines, Valley 
Monday, Feb. 24, 8 PMG3  
At Dallas Center-Grimes Dallas Center-Grimes   
   92-41G6 
Perry Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Dallas Center-Grimes   
  Dallas Center-Grimes
ADM 61-55 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG4   
At Dallas Center-Grimes ADM   
   60-52 
North Polk     


3A Substate 8

 

BACK TO TOP CLASS 3A – SUBSTATE 8
   
   
Winterset     
Monday, Feb. 24, 8 PMG1  
At Winterset Winterset   
   83-30G5 
Clarke Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Winterset   
  Dennison-Schleswig
Denison-Schleswig    53-38 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG2  
At Winterset Dennison-Schleswig   
   63-42 
Creston    
  Monday, March 2, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Glenwood   At Atlantic; if playing, at Harlan 
Monday, Feb. 24, 6:30 PMG3  
At Glenwood Glenwood   
   75-40G6 
At Greene County Thursday, Feb. 27, 7 PM 
  At Glenwood   
  Glenwood
Harlan 84-71 
Monday, Feb. 24, 8 PMG4   
At Glenwood Harlan   
   62-59 (OT) 
Atlantic