The 2020 Iowa High School Boys District Basketball Tournament runs February 17-29. Substate winners advance to the state tournament, which runs March 9-13 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2020 IOWA HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENTS

 SELECT A DISTRICT


2A District 9

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 9
     
  
 Camanche   
 G5 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Camanche   
  Camanche
Mid-Prairie    87-42 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Durant Mid-Prairie   
   54-42 
Wilton    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG7 
  Camanche
  CHAMPION
  65-44
   At Davenport, West 
  
 Williamsburg   
 G6 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Camanche   
  Williamsburg
Durant 59-45 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Durant Durant   
   72-50 
Louisa-Muscatine     


2A District 10

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 10
     
  
 West Branch   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At West Branch   
  West Branch
Mediapolis    50-37 
Monday, Feb. 17, 8 PMG1  
At Mediapolis Mediapolis   
   62-31 
West Liberty    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  West Burlington
  CHAMPION
  44-43
   At Washington 
  
 West Burlington   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At West Burlington   
  West Burlington
Danville 75-62 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG2   
At Mediapolis Danville   
   65-54 
Central Lee     


2A District 11

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 11
     
  
 Albia   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Albia   
  Albia
Cardinal    70-55 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Eddyville-Blakesburg-Fremont Van Buren   
   73-49 
Van Buren    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Albia
  CHAMPION
  72-51
   At Centerville 
  
 Chariton   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Albia   
  Eddyville-Blakesburg-Fremont
Eddyville-Blakesburg-Fremont 57-53 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Eddyville-Blakesburg-Fremont Eddyville-Blakesburg-Fremont   
   58-49 
Davis County     


2A District 12

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 12
     
  
 Van Meter   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Van Meter   
  Van Meter
Colfax-Mingo    65-45 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Pleasantville Woodward Academy   
   85-62 
Woodward Academy    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Woodward-Granger
  CHAMPION
  51-38
   At Dallas Center-Grimes 
  
 Woodward-Granger   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Van Meter   
  Woodward-Granger
Pleasantville 58-33 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Pleasantville Pleasantville   
   59-33 
Interstate 35     


2A District 13

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 13
     
  
 Des Moines Christian   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Des Moines Christian   
  Des Moines Christian
PCM    75-43 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Story City, Roland-Story PCM   
   43-24 
East Marshall    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Pella Christian
  CHAMPION
  53-47
   At Newton 
  
 Pella Christian   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Des Moines Christian   
  Pella Christian
Roland-Story 74-43 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Story City, Roland-Story West Marshall   
   50-35 
West Marshall     


2A District 14

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 14
     
  
 Aplington-Parkersburg   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Aplington-Parkersburg   
  Hudson
Hudson    41-39 
Monday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Hudson Hudson   
   55-47 
Columbus Catholic    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  South Hamilton
  CHAMPION
  44-25
   At Iowa Falls-Alden 
  
 South Hardin   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Aplington-Parkersburg   
  South Hamilton
South Hamilton 54-39 
Monday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Jewell, South Hamilton South Hamilton   
   62-40 
La Porte City Union     


2A District 15

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 15
     
  
 AHSTW   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At Avoca, AHSTW   
  Kuemper Catholic
Kuemper Catholic    73-69 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Guthrie Center, ACGC Kuemper Catholic   
   69-61 
Underwood    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Panorama
  CHAMPION
  82-70
   At Harlan 
  
 Panorama   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At Panora, Panorama   
  Panorama
ACGC 60-46 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Guthrie Center, ACGC ACGC   
   103-47 
West Central Valley     


2A District 16

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 16
     
  
 Treynor   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Treynor   
  Treynor
Shenandoah    92-42 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Clarinda Shenandoah   
   60-46 
Red Oak    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Treynor
  CHAMPION
  67-44
   At Council Bluffs, Thomas Jefferson 
  
 Tri-Center   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Treynor   
  Tri-Center
Clarinda 63-52 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Clarinda Clarinda   
   71-32 
Missouri Valley