The 2017 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 9-21. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 27-March 4 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Exira/Elk Horn-Kimballton  
G7  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Woodbine At Elk Horn Exira/Elk Horn-Kimballton 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    73-15G11 
 At WoodbineWoodbine Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Heartland Christian81-46  At Elk Horn 
      
 Audubon  Exira/Elk Horn-Kimballton
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2  72-39
 At AudubonAudubon  
 Ar-We-Va56-22G8  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Boyer Valley At Audubon Boyer Valley 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    47-42 
 At DunlapBoyer Valley 
 Riverside 74-34  Mon., Feb. 20, 7:00pG13 
     Exira/Elk Horn-Kimballton
  CHAMPION
  52-46
Akron-Westfield At Mapleton 
G9    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Siouxland Christian At Akron Akron-Westfield
 Thu., Feb. 9, 6:00pG4    52-39G12 
 At SloanLawton-Bronson Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Lawton-Bronson 51-36  At Akron 
       Akron-Westfield
 Westwood    52-38
 Thu., Feb. 9, 7:30pG5   
 At SloanWestwood   
 West Harrison78-16G10   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Charter Oak-Ute At Sloan Westwood   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG6    79-53 
 At Charter OakCharter Oak-Ute  
 Whiting57-36   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Newell-Fonda  
G6  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Harris-Lake Park At Newell Newell-Fonda 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    75-40G10 
 At Lake ParkHarris-Lake Park Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Clay Central-Everly54-47  At Newell 
      
  Newell-Fonda
  66-44
Bishop Garrigan  
G7  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 West Bend-Mallard At Algona, Bishop Garrigan Bishop Garrigan 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    36-29 
 At West BendGraettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 
 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 57-25  Mon., Feb. 20, 7:00pG12 
     Kingsley-Pierson
  CHAMPION
  76-75
Kingsley-Pierson At Cherokee 
G8    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Gehlen Catholic At Kingsley Kingsley-Pierson
 Thu., Feb. 9, 6:00pG3    71-22G11 
 At LeMars, Gehlen CatholicRiver Valley Fri., Feb. 17, 7:00p 
 River Valley 63-52  At Kingsley 
       Kingsley-Pierson
 St. Mary's, Remsen    71-45
 Thu., Feb. 9, 7:30pG4   
 At Remsen, St. Mary'sSt. Mary's, Remsen   
 Trinity Christian43-31G9   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Hartley-Melvin-Sanborn At Remsen, St. Mary's St. Mary's, Remsen   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5    46-37 
 At HartleyHartley-Melvin-Sanborn  
 George-Little Rock46-31   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Turkey Valley  
G6  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Newman Catholic At Jackson Junction Turkey Valley 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    60-49G10 
 At Mason City, Newman CatholicNewman Catholic Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Riceville70-43  At Charles City 
      
  Turkey Valley
  62-35
West Hancock  
G7  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Northwood-Kensett At Britt West Hancock 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    51-34 
 At NorthwoodNorthwood-Kensett 
 North Iowa 44-43  Mon., Feb. 20, 7:00pG12 
     Turkey Valley
  CHAMPION
  47-33
Colo-Nesco At Clarksville 
G8    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 North Tama At Colo Colo-Nesco
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    68-13G11 
 At TraerNorth Tama Fri., Feb. 17, 7:00p 
 CAL 46-34  At Colo 
       AGWSR
 AGWSR    67-38
 Thu., Feb. 9, 7:00pG4   
 At AckleyAGWSR   
 North Butler55-30G9   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Tripoli At Ackley AGWSR   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5    62-39 
 At TripoliTripoli  
 Clarksville50-38   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
Kee  
G6  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Starmont At Lansing Kee 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    57-30G10 
 At ArlingtonStarmont Fri., Feb. 17, 7:00p 
 West Central53-39  At Lansing 
      
  Kee
  40-35
Central Elkader  
G7  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Edgewood-Colesburg At Elkader East Buchanan 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    41-28 
 At EdgewoodEast Buchanan 
 East Buchanan 53-52  Mon., Feb. 20, 7:00pG12 
     Janesville
  CHAMPION
  40-39
Janesville At Oelwein 
G8    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Gladbrook-Reinbeck At Janesville Janesville
 Thu., Feb. 9, 6:00pG3    64-16G11 
 At ReinbeckGladbrook-Reinbeck Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Valley Lutheran 45-23  At Janesville 
       Janesville
 Dunkerton    58-23
 Thu., Feb. 9, 7:30pG4   
 At DunkertonHudson   
 Hudson44-37G9   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Don Bosco At Remsen, St. Mary's Hudson   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5    55-42 
 At GilbertvilleDon Bosco  
 Waterloo Christian53-37   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Marquette Catholic  
SCOREG6  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Central City At Bellevue, Marquette Catholic Marquette Catholic 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    65-28G10 
 At Central CityCentral City Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Midland64-48  At Bellevue, Marquette Catholic 
      
  Marquette Catholic
  64-36
Belle Plaine  
G7  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Iowa Valley At Belle Plaine Belle Plaine 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    54-46 
 At MarengoCedar Valley Christian 
 Cedar Valley Christian 58-42  Mon., Feb. 20, 7:00pG12 
     Lynnville-Sully
  CHAMPION
  53-46
Lynnville-Sully At Cedar Rapids, Jefferson 
G8    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Tri-County At Sully Lynneville-Sully
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    48-18G11 
 At ThornburgEnglish Valleys Fri., Feb. 17, 7:00p 
 English Valleys 48-47  At Sully 
       Lynnville-Sully
 Wayne    63-54
 Thu., Feb. 9, 7:00pG4   
 At CorydonWayne   
 Twin Cedars61-25G9   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Melcher-Dallas At Corydon Wayne   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5    47-44 
 At MelcherMormon Trail  
 Mormon Trail77-12   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Easton Valley  
G5  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 At Miles Easton Valley 
    64-16G9 
Prince of Peace Fri., Feb. 17, 7:00p 
  At Miles 
      
 Lone Tree  Easton Valley
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1  43-41
 At Lone TreeLone Tree  
 Keota59-22G6  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Winfield-Mount Union At Lone Tree Lone Tree 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    57-25 
 At WinfieldWACO 
 WACO 57-29  Mon., Feb. 20, 7:00pG11 
     Burlington Notre Dame
  CHAMPION
  49-42
Burlington Notre Dame At Muscatine 
G7    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Holy Trinity Catholic At Burlington, Notre Dame Burlington Notre Dame
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    63-41G10 
 At Fort Madison, Holy TrinityHoly Trinity Catholic Fri., Feb. 17, 7:00p 
 English Valleys 59-34  At Burlington, Notre Dame 
       Burlington Notre Dame
    67-33
   
Seymour   
G8   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Moulton-Udell At Seymour Seymour   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG4    51-37 
 At MoultonMoravia  
 Moravia58-41   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
Springville  
G6  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 HLV At Springville Springville 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    75-28G10 
 At VictorHLV Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Iowa Mennonite51-48  At Springville 
      
  Springville
  61-24
GMG  
G7  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Meskwaki Settlement At Garwin GMG 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG2    44-40 
 At Tama, Meskwaki SettlementBGM 
 BGM 47-42  Mon., Feb. 20, 7:00pG12 
     Springville
  CHAMPION
  57-39
Grand View Christian At Grinnell 
G8    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Ankeny Christian At Ankeny, Christian Academy Grand View Christian
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    46-31G11 
 At Ankeny, Christian AcademyWinnerG3 Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Iowa Christian SCORE  At Saydel 
       Grand View Christian
 Murray    58-43
 Thu., Feb. 9, 7:00pG4   
 At MurrayMurray   
 East Union55-33G9   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Lamoni At Murray Murray   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5    51-35 
 At LamoniLamoni  
 Southeast Warren43-27   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Glidden-Ralston  
G7  
 Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Coon Rapids-Bayard At Glidden Glidden-Ralston 
 Thursday, Feb 9, 7:00pG1    66-30G11 
 At Coon RapidsCoon Rapids-Bayard Fri., Feb. 17, 7:00p 
 Paton-Churdan50-28  At Coon Rapids 
      
 CAM  Glidden-Ralston
 Thursday, Feb 9, 7:00pG2  64-41
 At AnitaCAM  
 Orient-Macksburg69-32G8  
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Diagonal At Garwin Diagonal 
 Thu., Feb. 9, 7:00pG3    40-38 
 At DiagonalDiagonal 
 Lenox 50-29  Mon., Feb. 20, 7:00pG13 
     Sidney
  CHAMPION
  55-52
Sidney At Neola 
G9    
    Tue., Feb. 14, 7:00p  
 Fremont-Mills At Sidney Sidney
 Thu., Feb. 9, 7:00pG4    53-37G12 
 At TaborFremont-Mills Fri., Feb. 17, 7:00p 
 East Mills 27-23  At Sidney 
       Sidney
 Essex    59-42
 Thu., Feb. 9, 7:00pG5   
 At EssexEssex   
 South Page73-36G10   
  Tue., Feb. 14, 7:00p    
 Stanton At Essex Essex   
 Thu., Feb. 9, 7:00pG6    43-26 
 At StantonBedford  
 Bedford45-36