For Class 3A teams, regional games will be played July 5-10 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 17-21 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


3A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 1
   
   
Sioux Center     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Sioux Center Sioux Center   
   5-1G5 
MOC-Floyd Valley Fri., July 7, 7:00p 
  At Sioux Center   
  Sioux Center
Pocahontas Area    9-2 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Pocahontas East Sac County   
   3-0 
East Sac County    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Sioux Center
  CHAMPION
  7-6
Algona   At Sioux Center 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At Algona Hampton-Dumont   
   2-1G6 
Hampton-Dumont Fri., July 7, 7:00p 
  At Algona   
  Iowa Falls-Alden
Iowa Falls-Alden 4-1 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Iowa Falls Iowa Falls-Alden   
   8-1 
Clarion-Goldfield     


3A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 2
   
   
Boyden-Hull/Rock Valley     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Boyden Boyden-Hull/Rock Valley   
   10-2G5 
George-Little Rock/Central Lyon Fri., July 7, 7:00p 
  At Boyden   
  Boyden-Hull/Rock Valley
Sheldon    14-2 (6 innings) 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Sheldon Estherville-Lincoln Central   
   4-3 
Estherville-Lincoln Central    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Boyden-Hull/Rock Valley
  CHAMPION
  6-2
Spirit Lake   At Boyden 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At Spirit Lake Spirit Lake   
   10-0 (5 innings)G6 
Forest City Fri., July 7, 7:00p 
  At Spirit Lake   
  Spirit Lake
Clear Lake 10-5 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Iowa Falls Clear Lake   
   10-7 
Garner-Hayfield-Ventura     


3A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 3
   
   
Humboldt     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Humboldt Humboldt   
   6-1G5 
Gilbert Fri., July 7, 7:00p 
  At Humboldt   
  Humboldt
Roland-Story    6-4 (8 innings) 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Roland Roland-Story   
   9-1 
South Hardin    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Humboldt
  CHAMPION
  5-0
Cherokee   At Humboldt 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At Cherokee Cherokee   
   3-1G6 
Greene County Fri., July 7, 7:00p 
  At Cherokee   
  Southeast Valley
Southeast Valley 11-9 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Harcourt Southeast Valley   
   1-0 
Kuemper Catholic     


3A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 4
   
   
Center Point-Urbana     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Center Point Center Point-Urbana   
   22-0 (3 innings)G5 
Oelwein Fri., July 7, 7:00p 
  At Center Point   
  Center Point-Urbana
New Hampton    10-5 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At New Hampton New Hampton   
   17-5 
Waukon    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Center Point-Urbana
  CHAMPION
  6-5
West Delaware   At Center Point 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At Manchester West Delaware   
   8-1G6 
Osage Fri., July 7, 7:00p 
  At Manchester   
  Crestwood
Crestwood 3-2 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Cresco Crestwood   
   15-9 
North Fayette Valley     


3A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 5
   
   
Mount Vernon     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Mount Vernon Mount Vernon   
   12-0 (3 innings)G5 
Columbus Fri., July 7, 7:00p 
  At Mount Vernon   
  Mount Vernon
Anamosa    13-2 (5 innings) 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Anamosa Monticello   
   8-3 
Monticello    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Mount Vernon
  CHAMPION
  12-2
Union   At Mount Vernon 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At La Porte City East Marshall   
   3-2 (10 innings)G6 
East Marshall Fri., July 7, 7:00p 
  At La Porte City   
  East Marshall
Vinton-Shellsburg 5-4 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Vinton Vinton-Shellsburg   
   7-0 
South Tama County     


3A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 6
   
   
Davenport Assumption     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Davenport, Assumption Davenport Assumption   
   9-0G5 
Williamsburg Fri., July 7, 7:00p 
  At Davenport, Assumption   
  Davenport Assumpton
Northeast    9-0 
Thurs., July 6, 7:00pG2  
At Goose Lake Northeast   
   6-5 (11 Innings) 
Camanche    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Davenport Assumption
  CHAMPION
  10-0
West Liberty   At Davenport, Assumption 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At West Liberty West Liberty   
   6-1G6 
Davis County Fri., July 7, 7:00p 
  At West Liberty   
  West Liberty
West Burlington/Notre Dame 5-4 
Thurs., July 6, 7:00pG4   
At West Burlington West Burlington/Notre Dame   
   16-9 
Central Lee     


3A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 7
   
   
Solon     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Solon Solon   
   11-1G5 
Mid-Prairie Fri., July 7, 7:00p 
  At Solon   
  Solon
PCM    6-4 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Monroe PCM   
   12-0 (4 innings) 
Chariton    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  Albia
  CHAMPION
  11-3
Albia   At Solon 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At Albia Albia   
   9-1G6 
Central Decatur Fri., July 7, 7:00p 
  At Albia   
  Albia
Clarke 4-1 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Osceola Centerville   
   10-9 
Centerville     


3A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 8
   
   
Atlantic     
Wed., July 5, 7:00pG1  
At Atlantic Atlantic   
   12-0G5 
Clarinda Fri., July 7, 7:00p 
  At Atlantic   
  Atlantic
Red Oak    11-1 
Wed., July 5, 7:00pG2  
At Red Oak Red Oak   
   9-5 
Shenandoah    
  Mon., July 10, 7:00pG7 
  West Marshall
  CHAMPION
  3-2
West Marshall   At Atlantic 
Wed., July 5, 7:00pG3  
At State Center West Marshall   
   9-0G6 
Creston Fri., July 7, 7:00p 
  At State Center   
  West Marshall
Saydel 5-4 
Wed., July 5, 7:00pG4   
At Saydel North Polk   
   7-4 
North Polk