2017 Class 1A Iowa High School Wrestling Sectional Tournament results, Sectional 6 from Westwood Sloan.

The champion and runner-up advance to the 2017 Iowa High School District Wrestling Tournament on February 11, 2017.

TEAM SCORES:
1. Westwood 230.0
2. Woodbury Central 181.0
3. Oa-bcig 165.5
4. Hinton 154.0
5. South Central Calhoun 143.0
6. Lawton-Bronson 101.0
7. Ridge View 81.0

106 Results
1st Place - Jake Nieman of Oa-bcig
2nd Place - Aiden Christiansen of Hinton
3rd Place - Casey Beaver of Woodbury Central
4th Place - Brady Brown of Westwood
1st Place Match
Jake Nieman (Oa-bcig) 33-4, Fr. over Aiden Christiansen (Hinton) 26-15, Fr. (Fall 1:17).
2nd Place Wrestleback
Aiden Christiansen (Hinton) 26-15, Fr. over Casey Beaver (Woodbury Central) 21-17, So. (RULE).
3rd Place Match
Casey Beaver (Woodbury Central) 21-17, So. over Brady Brown (Westwood) 26-14, Fr. (Fall 2:37).

113 Results
1st Place - Kurtis Krager of Oa-bcig
2nd Place - Brennan Brown of Westwood
3rd Place - Lukeus Derochie of Hinton
4th Place - Hannah Payne of South Central Calhoun
1st Place Match
Kurtis Krager (Oa-bcig) 34-3, Jr. over Brennan Brown (Westwood) 31-7, Jr. (TF-1.5 4:06 (19-4)).
2nd Place Wrestleback
Brennan Brown (Westwood) 31-7, Jr. over Lukeus Derochie (Hinton) 17-14, So. (RULE).
3rd Place Match
Lukeus Derochie (Hinton) 17-14, So. over Hannah Payne (South Central Calhoun) 10-26, Fr. (Fall 0:09).

120 Results
1st Place - Hunter Hanner of Westwood
2nd Place - Jaquez Williams of Hinton
3rd Place - Cody Smith of South Central Calhoun
4th Place - Dylan Hemer of Oa-bcig
5th Place - Dillon Ferris of Lawton-Bronson
1st Place Match
Hunter Hanner (Westwood) 22-9, Fr. over Jaquez Williams (Hinton) 17-8, Fr. (Fall 2:41).
2nd Place Wrestleback
Jaquez Williams (Hinton) 17-8, Fr. over Cody Smith (South Central Calhoun) 26-15, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Cody Smith (South Central Calhoun) 26-15, Sr. over Dylan Hemer (Oa-bcig) 17-16, So. (Fall 3:51).
5th Place Match
Dillon Ferris (Lawton-Bronson) 5-26, Fr. (Bye).

126 Results
1st Place - Kody Berg of Westwood
2nd Place - Nate Monahan of Woodbury Central
3rd Place - Jerrett Hewitt of Oa-bcig
4th Place - Keagan King of South Central Calhoun
1st Place Match
Kody Berg (Westwood) 38-1, Sr. over Nate Monahan (Woodbury Central) 26-8, Fr. (Inj. 0:01).
2nd Place Wrestleback
Nate Monahan (Woodbury Central) 26-8, Fr. over Jerrett Hewitt (Oa-bcig) 17-24, Fr. (Fall 1:13).
3rd Place Match
Jerrett Hewitt (Oa-bcig) 17-24, Fr. over Keagan King (South Central Calhoun) 9-11, So. (Fall 1:51).

132 Results
1st Place - Garrett Arment of Woodbury Central
2nd Place - Chase McAlister of South Central Calhoun
3rd Place - Kyler Smutzler of Hinton
4th Place - Sean Westergaard of Westwood
5th Place - Derrick McKenzie of Oa-bcig
6th Place - Dylan Wood of Ridge View
1st Place Match
Garrett Arment (Woodbury Central) 33-10, So. over Chase McAlister (South Central Calhoun) 34-9, So. (Dec 6-2).
2nd Place Wrestleback
Chase McAlister (South Central Calhoun) 34-9, So. over Kyler Smutzler (Hinton) 15-9, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Kyler Smutzler (Hinton) 15-9, Sr. over Sean Westergaard (Westwood) 9-8, So. (Dec 15-8).
5th Place Match
Derrick McKenzie (Oa-bcig) 17-17, Fr. over Dylan Wood (Ridge View) 10-24, Fr. (Fall 4:22).

138 Results
1st Place - Wade Mitchell of Woodbury Central
2nd Place - Andres Carbajal of Ridge View
3rd Place - Braden Dean of Westwood
4th Place - Ethan Mortensen of Oa-bcig
5th Place - Tegan Tschampel of Hinton
6th Place - Luke Olesen of Lawton-Bronson
1st Place Match
Wade Mitchell (Woodbury Central) 38-11, Fr. over Andres Carbajal (Ridge View) 20-18, Jr. (Fall 3:39).
2nd Place Wrestleback
Andres Carbajal (Ridge View) 20-18, Jr. over Braden Dean (Westwood) 23-8, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Braden Dean (Westwood) 23-8, Sr. over Ethan Mortensen (Oa-bcig) 17-18, So. (Fall 1:32).
5th Place Match
Tegan Tschampel (Hinton) 16-20, Fr. over Luke Olesen (Lawton-Bronson) 5-16, Fr. (Fall 1:48).

145 Results
1st Place - Austin Eilers of Lawton-Bronson
2nd Place - Teren Davidson of Woodbury Central
3rd Place - Andrew Donnelly of Westwood
4th Place - Tony Luu of Hinton
5th Place - Tanner Fistler of South Central Calhoun
1st Place Match
Austin Eilers (Lawton-Bronson) 30-3, Jr. over Teren Davidson (Woodbury Central) 30-16, Sr. (Dec 6-1).
2nd Place Wrestleback
Teren Davidson (Woodbury Central) 30-16, Sr. over Andrew Donnelly (Westwood) 27-17, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Andrew Donnelly (Westwood) 27-17, Sr. over Tony Luu (Hinton) 5-21, Sr. (Fall 2:48).
5th Place Match
Tanner Fistler (South Central Calhoun) 14-24, Jr. over () , . (Bye).

152 Results
1st Place - Drew Anderson of Westwood
2nd Place - Anthony Baird of Woodbury Central
3rd Place - Tristan Thompson of Hinton
4th Place - Nick Benjamin of Lawton-Bronson
5th Place - Jerod Campbell of South Central Calhoun
6th Place - Jake Mitchell of Ridge View
1st Place Match
Drew Anderson (Westwood) 40-2, Sr. over Anthony Baird (Woodbury Central) 24-28, Jr. (MD 9-0).
2nd Place Wrestleback
Anthony Baird (Woodbury Central) 24-28, Jr. over Tristan Thompson (Hinton) 19-25, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Tristan Thompson (Hinton) 19-25, Sr. over Nick Benjamin (Lawton-Bronson) 7-17, Sr. (Fall 1:06).
5th Place Match
Jerod Campbell (South Central Calhoun) 11-11, Jr. over Jake Mitchell (Ridge View) 4-18, Jr. (Fall 4:42).

160 Results
1st Place - Jim Moss of Woodbury Central
2nd Place - Brody Goodman of South Central Calhoun
3rd Place - Hunter Rea of Westwood
4th Place - Lance Else of Ridge View
5th Place - Wyatt Stucky of Hinton
6th Place - Garret Dekker of Lawton-Bronson
1st Place Match
Jim Moss (Woodbury Central) 37-14, So. over Brody Goodman (South Central Calhoun) 34-6, Jr. (Dec 7-6).
2nd Place Wrestleback
Brody Goodman (South Central Calhoun) 34-6, Jr. over Hunter Rea (Westwood) 23-9, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Hunter Rea (Westwood) 23-9, Jr. over Lance Else (Ridge View) 25-14, Jr. (MD 16-8).
5th Place Match
Wyatt Stucky (Hinton) 16-19, So. over Garret Dekker (Lawton-Bronson) 14-17, Jr. (Dec 14-8).

170 Results
1st Place - Adam Grote of Oa-bcig
2nd Place - Jake Dennison of Woodbury Central
3rd Place - Zach Adams of Westwood
4th Place - Thomas Bishop of Hinton
5th Place - Ben Wozniak of South Central Calhoun
6th Place - Marlon Jackson of Lawton-Bronson
1st Place Match
Adam Grote (Oa-bcig) 30-9, Sr. over Jake Dennison (Woodbury Central) 34-16, Jr. (Dec 6-2).
2nd Place Wrestleback
Jake Dennison (Woodbury Central) 34-16, Jr. over Zach Adams (Westwood) 29-15, So. (Dec 9-2).
3rd Place Match
Zach Adams (Westwood) 29-15, So. over Thomas Bishop (Hinton) 26-20, So. (Dec 6-4).
5th Place Match
Ben Wozniak (South Central Calhoun) 11-21, Sr. over Marlon Jackson (Lawton-Bronson) 2-22, Sr. (Fall 1:47).

182 Results
1st Place - Daniel Bishop of Hinton
2nd Place - Jeremiah Adams of Westwood
3rd Place - Blake Anderson of Oa-bcig
4th Place - Cody Schumacher of South Central Calhoun
5th Place - Cody Fedderson of Lawton-Bronson
6th Place - Seth Stamm of Woodbury Central
1st Place Match
Daniel Bishop (Hinton) 32-0, Sr. over Jeremiah Adams (Westwood) 36-9, Jr. (Fall 3:18).
2nd Place Wrestleback
Jeremiah Adams (Westwood) 36-9, Jr. over Blake Anderson (Oa-bcig) 27-9, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Blake Anderson (Oa-bcig) 27-9, Jr. over Cody Schumacher (South Central Calhoun) 34-7, Sr. (MD 17-6).
5th Place Match
Cody Fedderson (Lawton-Bronson) 20-19, So. over Seth Stamm (Woodbury Central) 1-2, So. (Fall 1:04).

195 Results
1st Place - Brandon Peters of Lawton-Bronson
2nd Place - Tyler Anderson of Oa-bcig
3rd Place - Devin Thompson of Westwood
4th Place - Charlie Nohr of Hinton
5th Place - Joey Schrage of South Central Calhoun
6th Place - Nathan Lister of Woodbury Central
1st Place Match
Brandon Peters (Lawton-Bronson) 27-11, Sr. over Devin Thompson (Westwood) 24-8, Sr. (Dec 3-2).
2nd Place Wrestleback
Tyler Anderson (Oa-bcig) 32-5, Jr. over Devin Thompson (Westwood) 24-8, Sr. (Fall 2:52).
3rd Place Match
Tyler Anderson (Oa-bcig) 32-5, Jr. over Charlie Nohr (Hinton) 31-10, So. (Fall 1:52).
5th Place Match
Joey Schrage (South Central Calhoun) 11-14, Jr. over Nathan Lister (Woodbury Central) 19-26, So. (Fall 2:20).

220 Results
1st Place - Trent Miller of Ridge View
2nd Place - Trenton Dirks of Westwood
3rd Place - Brian King of South Central Calhoun
4th Place - Sean Parks of Woodbury Central
5th Place - Spencer Payne of Lawton-Bronson
1st Place Match
Trent Miller (Ridge View) 26-9, Jr. over Trenton Dirks (Westwood) 29-12, So. (Fall 2:51).
2nd Place Wrestleback
Trenton Dirks (Westwood) 29-12, So. over Brian King (South Central Calhoun) 19-19, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Brian King (South Central Calhoun) 19-19, Fr. over Sean Parks (Woodbury Central) 1-2, Jr. (Fall 1:35).
5th Place Match
Spencer Payne (Lawton-Bronson) 0-7, Jr. (Bye).

285 Results
1st Place - Jeren McKibbin of Oa-bcig
2nd Place - Keaton Hammen of South Central Calhoun
3rd Place - Evan Else of Ridge View
4th Place - Nathan Payne of Westwood
5th Place - Chris Calhoun of Lawton-Bronson
6th Place - Uriel Santoyo of Hinton
1st Place Match
Jeren McKibbin (Oa-bcig) 31-11, Sr. over Keaton Hammen (South Central Calhoun) 33-13, Sr. (Dec 5-0).
2nd Place Wrestleback
Keaton Hammen (South Central Calhoun) 33-13, Sr. over Evan Else (Ridge View) 31-8, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Evan Else (Ridge View) 31-8, Sr. over Nathan Payne (Westwood) 27-16, Jr. (Fall 4:56).
5th Place Match
Chris Calhoun (Lawton-Bronson) 16-12, Sr. over Uriel Santoyo (Hinton) 0-10, So. (Fall 0:39).