2017 Class 1A Iowa High School Wrestling Sectional Tournament results, Sectional 4 from Nashua-Plainfield.

The champion and runner-up advance to the 2017 Iowa High School District Wrestling Tournament on February 11, 2017.

TEAM SCORES:
1. Central Springs 207.0
2. Saint Ansgar 162.0
3. Newman Catholic 159.5
4. North Butler 154.5
5. Rockford 132.0
6. Riceville 111.5
7. Nashua-Plainfield 103.0
8. Northwood-Kensett 84.0

106 Results
1st Place - Brock Dietz of Nashua-Plainfield
2nd Place - Bryce Trees of North Butler
3rd Place - Carter Pals of Central Springs
4th Place - Clayton Smith of Newman Catholic
1st Place Match
Brock Dietz (Nashua-Plainfield) 37-4, Jr. over Bryce Trees (North Butler) 35-5, So. (Fall 5:38).
2nd Place Wrestleback
Bryce Trees (North Butler) 35-5, So. over Carter Pals (Central Springs) 32-10, So. (Fall 1:50).
3rd Place Match
Carter Pals (Central Springs) 32-10, So. over Clayton Smith (Newman Catholic) 20-19, Fr. (Fall 1:58).

113 Results
1st Place - Jakob Whitinger of Nashua-Plainfield
2nd Place - Caileb Pate of Central Springs
3rd Place - Trevor Brinkman of North Butler
4th Place - Sam Juenger of Saint Ansgar
5th Place - Cade Hansen of Newman Catholic
1st Place Match
Jakob Whitinger (Nashua-Plainfield) 35-12, Fr. over Caileb Pate (Central Springs) 28-13, Sr. (Fall 3:09).
2nd Place Wrestleback
Caileb Pate (Central Springs) 28-13, Sr. over Trevor Brinkman (North Butler) 22-19, So. (RULE).
3rd Place Match
Trevor Brinkman (North Butler) 22-19, So. over Sam Juenger (Saint Ansgar) 13-19, Fr. (Dec 3-1).
5th Place Match
Cade Hansen (Newman Catholic) 19-15, So. (Bye).

120 Results
1st Place - Will Portis of Rockford
2nd Place - Jacob Mcbride of Newman Catholic
3rd Place - Colton Hobson of North Butler
4th Place - Keaton Shane of Riceville
5th Place - Gabe Walk of Saint Ansgar
6th Place - Garrett Heagel of Central Springs
1st Place Match
Will Portis (Rockford) 43-3, Sr. over Jacob Mcbride (Newman Catholic) 35-6, So. (Dec 6-2).
2nd Place Wrestleback
Jacob Mcbride (Newman Catholic) 35-6, So. over Colton Hobson (North Butler) 25-13, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Colton Hobson (North Butler) 25-13, Fr. over Keaton Shane (Riceville) 12-15, Fr. (Fall 2:57).
5th Place Match
Gabe Walk (Saint Ansgar) 16-24, . over Garrett Heagel (Central Springs) 6-8, So. (Fall 1:29).

126 Results
1st Place - Deven Steele of Saint Ansgar
2nd Place - George Schmit of Newman Catholic
3rd Place - Caden Schrage of Northwood-Kensett
4th Place - Colton Ewing of Rockford
5th Place - Logan Ferburger of Central Springs
6th Place - Michael Stille of Nashua-Plainfield
1st Place Match
Deven Steele (Saint Ansgar) 27-6, So. over George Schmit (Newman Catholic) 30-12, So. (Fall 2:44).
2nd Place Wrestleback
George Schmit (Newman Catholic) 30-12, So. over Caden Schrage (Northwood-Kensett) 27-14, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Caden Schrage (Northwood-Kensett) 27-14, Fr. over Colton Ewing (Rockford) 11-23, So. (Fall 5:43).
5th Place Match
Logan Ferburger (Central Springs) 2-1, Jr. over Michael Stille (Nashua-Plainfield) 8-32, Fr. (Fall 1:48).

132 Results
1st Place - Chance Throndson of Riceville
2nd Place - Lucas Garl of Central Springs
3rd Place - Tristen Brase of Nashua-Plainfield
4th Place - Chase Krueger of Rockford
5th Place - Teryn Joebgen of North Butler
6th Place - Devan Hackenmiller of Saint Ansgar
1st Place Match
Chance Throndson (Riceville) 39-1, Jr. over Lucas Garl (Central Springs) 30-10, So. (TF-1.5 4:11 (16-0)).
2nd Place Wrestleback
Lucas Garl (Central Springs) 30-10, So. over Tristen Brase (Nashua-Plainfield) 39-11, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Tristen Brase (Nashua-Plainfield) 39-11, Jr. over Chase Krueger (Rockford) 25-24, Sr. (Fall 2:36).
5th Place Match
Teryn Joebgen (North Butler) 13-26, Fr. over Devan Hackenmiller (Saint Ansgar) 12-27, Jr. (Fall 1:17).

138 Results
1st Place - Jacob Mathers of Central Springs
2nd Place - Andrew Morische of Riceville
3rd Place - Trevor Johnson of Rockford
4th Place - Samuel Kliment of Northwood-Kensett
5th Place - Brody Bruce of Saint Ansgar
6th Place - Dylan Downing of Nashua-Plainfield
1st Place Match
Jacob Mathers (Central Springs) 26-13, Sr. over Andrew Morische (Riceville) 19-16, Sr. (Fall 1:05).
2nd Place Wrestleback
Andrew Morische (Riceville) 19-16, Sr. over Trevor Johnson (Rockford) 29-14, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Trevor Johnson (Rockford) 29-14, Jr. over Samuel Kliment (Northwood-Kensett) 24-20, So. (Fall 3:01).
5th Place Match
Brody Bruce (Saint Ansgar) 22-15, Sr. over Dylan Downing (Nashua-Plainfield) 20-20, So. (Fall 0:35).

145 Results
1st Place - Georden Perry of Central Springs
2nd Place - Ben Jacobs of Newman Catholic
3rd Place - Chad Eastman of Riceville
4th Place - Beau Thompson of North Butler
5th Place - Shane Hillesheim of Nashua-Plainfield
6th Place - Gavin Reicks of Rockford
1st Place Match
Georden Perry (Central Springs) 34-8, Sr. over Ben Jacobs (Newman Catholic) 20-14, So. (Dec 7-1).
2nd Place Wrestleback
Ben Jacobs (Newman Catholic) 20-14, So. over Chad Eastman (Riceville) 13-19, So. (RULE).
3rd Place Match
Chad Eastman (Riceville) 13-19, So. over Beau Thompson (North Butler) 20-25, So. (Dec 8-3).
5th Place Match
Shane Hillesheim (Nashua-Plainfield) 10-15, Fr. over Gavin Reicks (Rockford) 15-17, Fr. (Fall 4:42).

152 Results
1st Place - Brandon Trees of North Butler
2nd Place - Kamron Black of Newman Catholic
3rd Place - Clay Pierce of Saint Ansgar
4th Place - Nathan Dettmer of Nashua-Plainfield
5th Place - Caleb Kliment of Northwood-Kensett
6th Place - Blake Farr of Rockford
1st Place Match
Brandon Trees (North Butler) 36-5, Jr. over Kamron Black (Newman Catholic) 34-12, So. (Fall 2:24).
2nd Place Wrestleback
Kamron Black (Newman Catholic) 34-12, So. over Clay Pierce (Saint Ansgar) 22-21, Sr. (Fall 3:09).
3rd Place Match
Clay Pierce (Saint Ansgar) 22-21, Sr. over Nathan Dettmer (Nashua-Plainfield) 35-20, Jr. (Fall 3:00).
5th Place Match
Caleb Kliment (Northwood-Kensett) 12-11, Sr. over Blake Farr (Rockford) 20-29, So. (Fall 3:34).

160 Results
1st Place - Dalton Nelson of North Butler
2nd Place - Cole Neel of Central Springs
3rd Place - Dayton Smith of Saint Ansgar
4th Place - Cameron Rasing of Rockford
5th Place - Cole Byrnes of Riceville
6th Place - Jacob Smith of Newman Catholic
1st Place Match
Dalton Nelson (North Butler) 23-0, Sr. over Cole Neel (Central Springs) 31-3, Sr. (M. For.).
2nd Place Wrestleback
Cole Neel (Central Springs) 31-3, Sr. over Dayton Smith (Saint Ansgar) 34-11, Jr. (MD 13-0).
3rd Place Match
Dayton Smith (Saint Ansgar) 34-11, Jr. over Cameron Rasing (Rockford) 30-13, So. (Dec 8-4).
5th Place Match
Cole Byrnes (Riceville) 17-13, So. over Jacob Smith (Newman Catholic) 20-12, Jr. (Fall 3:03).

170 Results
1st Place - Dakota Vance of Rockford
2nd Place - Chase Mccleish of Newman Catholic
3rd Place - Seth Fox of Riceville
4th Place - Blake Adams of Saint Ansgar
5th Place - Evan Kalainoff of Nashua-Plainfield
6th Place - Hannes Moeschke of Northwood-Kensett
1st Place Match
Dakota Vance (Rockford) 34-5, Sr. over Chase Mccleish (Newman Catholic) 33-11, So. (Dec 4-3).
2nd Place Wrestleback
Chase Mccleish (Newman Catholic) 33-11, So. over Seth Fox (Riceville) 18-19, Sr. (Fall 5:27).
3rd Place Match
Seth Fox (Riceville) 18-19, Sr. over Blake Adams (Saint Ansgar) 18-16, Sr. (Fall 5:59).
5th Place Match
Evan Kalainoff (Nashua-Plainfield) 17-27, Fr. over Hannes Moeschke (Northwood-Kensett) 7-20, Jr. (Fall 2:54).

182 Results
1st Place - Zach Ryg of Central Springs
2nd Place - Trae Ulrich of North Butler
3rd Place - Jacob Hemann of Saint Ansgar
4th Place - Gideon Rollene of Northwood-Kensett
5th Place - Joseph Harris of Riceville
6th Place - Clayton Kuhlemeier of Rockford
1st Place Match
Zach Ryg (Central Springs) 34-4, So. over Trae Ulrich (North Butler) 33-10, Sr. (Dec 8-2).
2nd Place Wrestleback
Trae Ulrich (North Butler) 33-10, Sr. over Jacob Hemann (Saint Ansgar) 21-20, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Jacob Hemann (Saint Ansgar) 21-20, Sr. over Gideon Rollene (Northwood-Kensett) 15-28, Fr. (MD 12-4).
5th Place Match
Joseph Harris (Riceville) 15-16, Jr. over Clayton Kuhlemeier (Rockford) 6-18, Jr. (Fall 2:59).

195 Results
1st Place - Heath Farr of Rockford
2nd Place - Gavin Varner of Northwood-Kensett
3rd Place - Alex Prestholt of Central Springs
4th Place - Dylan Hanna of Saint Ansgar
5th Place - Caden Kratz of Newman Catholic
6th Place - Jayden Jost of Nashua-Plainfield
1st Place Match
Heath Farr (Rockford) 37-8, Sr. over Alex Prestholt (Central Springs) 21-19, Jr. (MD 12-0).
2nd Place Wrestleback
Gavin Varner (Northwood-Kensett) 19-22, So. over Alex Prestholt (Central Springs) 21-19, Jr. (Fall 1:42).
3rd Place Match
Gavin Varner (Northwood-Kensett) 19-22, So. over Dylan Hanna (Saint Ansgar) 12-20, Jr. (Fall 4:12).
5th Place Match
Caden Kratz (Newman Catholic) 15-25, Jr. over Jayden Jost (Nashua-Plainfield) 8-21, Jr. (Fall 3:00).

220 Results
1st Place - Zack Santee of Central Springs
2nd Place - Noah Ball of Newman Catholic
3rd Place - Garett Koster of Saint Ansgar
4th Place - Marcus Brandt of Northwood-Kensett
5th Place - Grant Staudt of Rockford
6th Place - Joey Mahlstedt of North Butler
1st Place Match
Zack Santee (Central Springs) 36-2, Jr. over Noah Ball (Newman Catholic) 17-13, Sr. (Fall 3:57).
2nd Place Wrestleback
Noah Ball (Newman Catholic) 17-13, Sr. over Garett Koster (Saint Ansgar) 19-12, So. (RULE).
3rd Place Match
Garett Koster (Saint Ansgar) 19-12, So. over Marcus Brandt (Northwood-Kensett) 11-18, Jr. (Fall 1:35).
5th Place Match
Grant Staudt (Rockford) 9-17, Jr. over Joey Mahlstedt (North Butler) 0-4, So. (Fall 0:21).

285 Results
1st Place - Mitchell Smith of Saint Ansgar
2nd Place - Evan Haskins of Newman Catholic
3rd Place - Owen Landers of North Butler
4th Place - Joey Gansen of Riceville
5th Place - Theodore Behrens of Central Springs
6th Place - Ethan Thofson of Northwood-Kensett
1st Place Match
Mitchell Smith (Saint Ansgar) 37-5, Sr. over Evan Haskins (Newman Catholic) 21-17, Sr. (Fall 2:55).
2nd Place Wrestleback
Evan Haskins (Newman Catholic) 21-17, Sr. over Owen Landers (North Butler) 24-22, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Owen Landers (North Butler) 24-22, Sr. over Joey Gansen (Riceville) 27-13, Sr. (Fall 1:28).
5th Place Match
Theodore Behrens (Central Springs) 18-18, Fr. over Ethan Thofson (Northwood-Kensett) 7-20, Fr. (Fall 0:27).