Iowa High School Volleyball Regional Results – Class 5A, Quarterfinals
Here are the results the Class 5A Iowa Girls High School Athletic Union (IGHSAU) Volleyball Regional Quaterfinals games played across the state Monday night (October 27, 2014).
CLASS 5A - Region 1
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Sioux City West | 3 | Council Bluffs Thomas Jefferson | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Sioux City East | Council Bluffs Thomas Jefferson | ||||
B3 | 7:00 PM | Council Bluffs Abraham Lincoln | Sioux City North | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Council Bluffs Thomas Jefferson | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 2
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Waukee | 0 | Des Moines Lincoln | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Urbandale | Waukee | ||||
B3 | 7:00 PM | Johnston | Des Moines East | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Waukee | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 3
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Ames | 0 | Des Moines North | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Ankeny Centennial | Ames | ||||
B3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Jefferson | Marshalltown | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 6:00 PM | Huxley | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 4
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Cedar Rapids Kennedy | 0 | Cedar Rapids Washington | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Linn-Mar | Cedar Rapids Kennedy | ||||
B3 | 7:00 PM | Dowling Catholic | Des Moines Roosevelt | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Newton - Newton | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 5
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Iowa City West | 0 | Muscatine | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Pleasant Hill | Iowa City West | ||||
B3 | 7:00 PM | West Des Moines Valley | Ottumwa | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Des Moines East | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 6
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Waterloo West | 3 | Waterloo East | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Cedar Falls | Waterloo East | ||||
B3 | 7:00 PM | Ankeny | Mason City | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:30 PM | Huxley | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 7
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Burlington | 0 | Davenport Central | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Iowa City City High | Burlington | ||||
B3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Prairie | Davenport West | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Cedar Rapids Jefferson | Bracket Winner B3 |
------ ------ ------ ------
CLASS 5A - Region 8
Monday, October 27, 2014 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Clinton | 3 | Dubuque Hempstead | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Pleasant Valley | Bracket Winner | ||||
B3 | 7:00 PM | Bettendorf | Dubuque Senior | ||||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Davenport West | Bracket Winner B3 |