CLICK HERE to watch when pairings for the 2016 Iowa High School football playoffs are announced via video webcast. The selection show begins at 10 a.m. on Saturday (Oct. 22, 2016).

UPDATE: See Complete Brackets Now (Click Here)

The pairings, locations and times will also be posted on this website soon after they are announced by the Iowa High School Athletic Association (IHSAA).

All 96 playoff berths were determined with the completion of regular season games Friday night. The champions and runners-up of each district in all six classes qualified for the playoffs, along with two wildcard teams in every class except 4A and 8-player.

The playoff qualifiers are listed below.


Class-4A

District 1 – Waukee (7-2), Johnston (5-4)
District 2 – West Des Moines Dowling (8-1), Ankeny Centennial (8-1).
District 3 – Ankeny (6-3), Lewis Central (6-2)
District 4 – West Des Moines Valley (9-0), Southeast Polk (5-4)
District 5 – Cedar Rapids Washington (8-1), Waterloo West (8-1)
District 6 – North Scott (5-4), Western Dubuque (7-2)
District 7 – Bettendorf (7-2), Iowa City High (7-2)
District 8 – Cedar Rapids Prairie (8-1), Iowa City West (7-2)


Class-3A

District 1 – Storm Lake (9-0), Sergeant Bluff-Luton (8-1)
District 2 – Boone (8-1), Webster City (8-1)
District 3 – Cedar Rapids Xavier (9-0), Benton Community (7-2), Waverly-Shell Rock (6-3)
District 4 – West Delaware (8-1), Davenport Assumption (7-2)
District 5 – Solon (8-1), Oskaloosa (7-2)
District 6 – Pella (9-0), Norwalk (8-1)
District 7 – Carroll (9-0), Creston-O/M (8-1), Glenwood (7-2)


Class-2A

District 1 – Boyden-Hull Rock Valley (8-1), Central Lyon (8-1)
District 2 – Crestwood (7-2), New Hampton (8-1)
District 3 – Dike-New Hartford (7-2), Roland-Story (7-2)
District 4 – North Fayette Valley (9-0), Union (8-1)
District 5 – Mount Vernon (7-2), Williamsburg (8-1).
District 6 – PCM (8-1), Central Lee (7-2), Centerville (5-4)
District 7 – Carroll Kuemper (8-1), South Central Calhoun (7-2), Southeast Valley (6-3)


Class-1A

District 1 – Western Christian (8-1), Hinton (8-1), West Lyon (7-2)
District 2 – Denver (9-0), South Winneshiek (7-2)
District 3 – Bellevue (9-0), Clayton Ridge (7-2), West Branch (6-3)
District 4 – Iowa City Regina (8-1), Sigourney-Keota (8-1)
District 5 – Pella Christian (9-0), Pleasantville (8-1)
District 6 – Van Meter (9-0) , Madrid (8-1)
District 7 – Logan-Magnolia (8-1), AHSTW (8-1)


Class-A

District 1 – West Sioux (8-1), Akron-Westfield (5-4)
District 2 – Algona Garrigan (9-0), South O’Brien (6-3)
District 3 – Saint Ansgar (9-0), West Hancock (7-2)
District 4 – East Buchanan (7-2), Wapsie Valley (6-3), Lisbon (8-1)
District 5 – Gladbrook-Reinbeck (9-0), Hudson (8-1), B-G-M (5-4)
District 6 – Montezuma (7-2) , Lynnville-Sully (8-1)
District 7 – Council Bluffs St. Albert (9-0), Earlham (6-3)


8-Player

District 1 – Harris-Lake Park (9-0), Newell-Fonda (7-2)
District 2 – Turkey Valley (9-0), AGWSR (7-2)
District 3 – Central Elkader (7-2), Don Bosco (8-1)
District 4 – Midland (7-2), Iowa Valley (7-2)
District 5 – Twin Cedars (9-0), H-L-V (7-3)
District 6 – Bedford (8-1), Lenox (6-3)
District 7 – Fremont-Mills (9-0), Exira/Elk Horn-Kimballton (6-3)
District 8 – Ar-We-Va (7-2), Audubon (8-1)