Class-3A teams began post-season play with district semifinals on Monday, Feb. 22, 2016.

Each district champion advances to a sub-state title game on Monday, Feb. 29, 2016. Each of the eight sub-state champions advance to the Boys State Basketball Tournament, March 7-12, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-3A state championship game is scheduled to tip-off at 6:05 p.m. on Saturday, March 12.

Click Below to See Each District/Substate
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A


CLASS-3A DISTRICT BOYS BASKETBALL SCORES:

District 1:

Championship: Carroll beat Harlan, 58-57 (OT)

District 2:

Championship: MOC-Floyd Valley beat Bishop Heelan, 77-59

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Carroll plays MOC-Floyd Valley at Sioux City (Tyson Events Center) - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM


District 3:

Championship: Spirit Lake beat Storm Lake, 78-52

District 4:

Championship: Algona vs. Webster City beat Algona, 59-47

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Spirit Lake plays Algona at Storm Lake (Siebens Fieldhouse, Buena Vista University) - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM


District 5:

Championship: Waverly-Shell Rock beat Crestwood, 53-44

District 6:

Championship: Dubuque Wahlert beat West Delaware, 56-39

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Waverly-Shell Rock plays Dubuque Wahlert at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - Monday, Feb. 29 - 6:30 PM


District 7:

Championship: Mount Vernon beat Benton Community, 68-36

District 8:

Championship: Solon beat Davenport Assumption, 55-53

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Mount Vernon plays Solon at Cedar Rapids (U.S. Cellular Center) - Monday, Feb. 29 - 8:00 PM


District 9:

Championship: Cedar Rapids Xavier beat Clear Creek-Amana, 56-43

District 10:

Championship: Mount Pleasant beat Fort Madison, 48-31

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Cedar Rapids Xavier plays Mount Pleasant at Iowa City (West) - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM


District 11:

Championship: Chariton beat Knoxville, 66-54

District 12:

Championship: Newton bear Grinnell, 62-49

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Chariton plays Newton at Pleasant Hill (Southeast Polk) - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM


District 13:

Championship: Pella beat Bondurant-Farrar, 62-50

District 14:

Championship: Ballard beat Nevada, 70-68 (OT)

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Pella plays Ballard at Johnston - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM


District 15:

Championship: Perry beat Boone, 75-57

District 16:

Championship: Glenwood beat Atlantic, 63-61

SUBSTATE CHAMPIONSHIP: Perry plays Glenwood at Atlantic - Monday, Feb. 29 - 7:00 PM