The Iowa High School Wrestling Sectional Tournament at Charles City is the first round of qualifying for the 2016 Iowa High School State Wrestling Tournament. Find team match-ups and results here.

For each of the sixteen Class 2A Sectional Tournaments, the champion and runner-up wrestler in each weight class will advance to the District Tournaments on February 13.

The sectional team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 2A team dual tournaments are set for Tuesday, February 9.

Wrestling begins on Saturday, February 6, 2015 at noon.

TEAMS: Aplington-Parkersburg; Charles City; Clear Lake; Hampton-Dumont; Iowa Falls-Alden; and Osage.

CLASS 2A, SECTIONAL 2 at Charles City

Tournament Results
- - - - - - - - -
TOP 3 TEAM SCORES:
1. Charles City 203.
2. Osage 199.0
3. Clear Lake 181.0
- - - - - - - - -
106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Eric Faught of Clear Lake
2nd Place - Joe Jacobs of Osage
3rd Place - Drake Steffen of Iowa Falls-Alden
1st Place Match
Eric Faught (Clear Lake) 30-0, Fr. over Joe Jacobs (Osage) 7-17, Fr. (Fall 1:29).
2nd Place Wrestleback
Joe Jacobs (Osage) 7-17, Fr. over Drake Steffen (Iowa Falls-Alden) 7-9, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Drake Steffen (Iowa Falls-Alden) 7-9, Fr. (Bye).
- - - - - - - - -
113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Todd Raisch of Iowa Falls-Alden
2nd Place - Jackson Hamlin of Clear Lake
3rd Place - Parker Allen of Hampton-Dumont
4th Place - Shelby Blake of Osage
1st Place Match
Todd Raisch (Iowa Falls-Alden) 16-7, Jr. over Jackson Hamlin (Clear Lake) 18-22, So. (Dec 5-3).
2nd Place Wrestleback
Jackson Hamlin (Clear Lake) 18-22, So. over Parker Allen (Hampton-Dumont) 23-15, So. (RULE).
3rd Place Match
Parker Allen (Hampton-Dumont) 23-15, So. over Shelby Blake (Osage) 9-31, Fr. (Fall 0:32).
- - - - - - - - -
120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dante Tacchia of Iowa Falls-Alden
2nd Place - Dakota Hewitt of Charles City
3rd Place - Jack Maitland of Aplington-Parkersburg
4th Place - Braxton Doebel of Clear Lake
5th Place - Lucus Weigle of Osage
1st Place Match
Dante Tacchia (Iowa Falls-Alden) 37-2, Jr. over Dakota Hewitt (Charles City) 9-5, Jr. (Fall 1:14).
2nd Place Wrestleback
Dakota Hewitt (Charles City) 9-5, Jr. over Jack Maitland (Aplington-Parkersburg) 10-10, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Jack Maitland (Aplington-Parkersburg) 10-10, Fr. over Braxton Doebel (Clear Lake) 7-12, Fr. (Inj. 1:35).
5th Place Match
Lucus Weigle (Osage) 18-24, Fr. (Bye).
- - - - - - - - -
126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Nate Lasher of Charles City
2nd Place - Brody Roll of Osage
3rd Place - Ben Hillyer of Clear Lake
4th Place - Darin Lemke of Iowa Falls-Alden
5th Place - Jacob Grefe of Hampton-Dumont
6th Place - Matthew Klahsen of Aplington-Parkersburg
1st Place Match
Nate Lasher (Charles City) 27-11, Jr. over Brody Roll (Osage) 16-22, Fr. (Fall 1:17).
2nd Place Wrestleback
Brody Roll (Osage) 16-22, Fr. over Ben Hillyer (Clear Lake) 11-15, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Ben Hillyer (Clear Lake) 11-15, Sr. over Darin Lemke (Iowa Falls-Alden) 8-20, So. (Fall 2:47).
5th Place Match
Jacob Grefe (Hampton-Dumont) 10-14, Jr. over Matthew Klahsen (Aplington-Parkersburg) 9-19, So. (Fall 3:11).
- - - - - - - - -
132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Dillon Rubow of Iowa Falls-Alden
2nd Place - Will Kirschbaum of Clear Lake
3rd Place - Logan Hovenga of Aplington-Parkersburg
4th Place - Shau Landt of Charles City
5th Place - Mitchell Schotanus of Osage
6th Place - Robert Alert of Hampton-Dumont
1st Place Match
Dillon Rubow (Iowa Falls-Alden) 29-14, Sr. over Will Kirschbaum (Clear Lake) 21-18, So. (Dec 8-3).
2nd Place Wrestleback
Will Kirschbaum (Clear Lake) 21-18, So. over Logan Hovenga (Aplington-Parkersburg) 21-15, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Logan Hovenga (Aplington-Parkersburg) 21-15, Sr. over Shau Landt (Charles City) 11-16, Jr. (Fall 5:17).
5th Place Match
Mitchell Schotanus (Osage) 16-23, Fr. over Robert Alert (Hampton-Dumont) 5-19, Sr. (Fall 0:32).
- - - - - - - - -
138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ryan Leisure of Clear Lake
2nd Place - Austin Staudt of Charles City
3rd Place - Carter Barkema of Hampton-Dumont
4th Place - Noah Meineke of Osage
5th Place - Ben Ogle of Aplington-Parkersburg
6th Place - Logan Steelman of Iowa Falls-Alden
1st Place Match
Ryan Leisure (Clear Lake) 41-1, Jr. over Austin Staudt (Charles City) 26-5, Sr. (Dec 7-1).
2nd Place Wrestleback
Austin Staudt (Charles City) 26-5, Sr. over Carter Barkema (Hampton-Dumont) 32-7, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Carter Barkema (Hampton-Dumont) 32-7, Sr. over Noah Meineke (Osage) 13-9, Jr. (For.).
5th Place Match
Ben Ogle (Aplington-Parkersburg) 8-17, Fr. over Logan Steelman (Iowa Falls-Alden) 9-22, Jr. (Dec 11-6).
- - - - - - - - -
145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Maxwell Forsyth of Charles City
2nd Place - Derek Fox of Osage
3rd Place - Nick Jaber of Iowa Falls-Alden
4th Place - Kaleb Froiland of Clear Lake
5th Place - Joe Schall of Hampton-Dumont
6th Place - Avery Fischer of Aplington-Parkersburg
1st Place Match
Maxwell Forsyth (Charles City) 33-3, Sr. over Derek Fox (Osage) 33-12, Jr. (Dec 7-2).
2nd Place Wrestleback
Derek Fox (Osage) 33-12, Jr. over Nick Jaber (Iowa Falls-Alden) 11-12, Sr. (Fall 3:15).
3rd Place Match
Nick Jaber (Iowa Falls-Alden) 11-12, Sr. over Kaleb Froiland (Clear Lake) 20-19, Sr. (Dec 7-4).
5th Place Match
Joe Schall (Hampton-Dumont) 3-14, Sr. over Avery Fischer (Aplington-Parkersburg) 0-13, Fr. (Fall 3:28).
- - - - - - - - -
152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ryan Faught of Clear Lake
2nd Place - Brock Jennings of Osage
3rd Place - Caleb Chaney of Hampton-Dumont
4th Place - Hunter Maitland of Aplington-Parkersburg
5th Place - Dylan Koresh of Charles City
6th Place - Owen Kinnetz of Iowa Falls-Alden
1st Place Match
Ryan Faught (Clear Lake) 37-6, Sr. over Brock Jennings (Osage) 39-5, Jr. (SV-1 3-1).
2nd Place Wrestleback
Brock Jennings (Osage) 39-5, Jr. over Caleb Chaney (Hampton-Dumont) 20-16, Jr. (Fall 0:13).
3rd Place Match
Caleb Chaney (Hampton-Dumont) 20-16, Jr. over Hunter Maitland (Aplington-Parkersburg) 24-18, So. (Dec 10-5).
5th Place Match
Dylan Koresh (Charles City) 16-24, Fr. over Owen Kinnetz (Iowa Falls-Alden) 4-17, Fr. (Fall 2:00).
- - - - - - - - -
160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Tristan Johnson of Osage
2nd Place - Brandon Childs of Charles City
3rd Place - Riley McWherter of Iowa Falls-Alden
4th Place - Corbin Jobe of Hampton-Dumont
1st Place Match
Tristan Johnson (Osage) 36-1, Sr. over Brandon Childs (Charles City) 29-11, Sr. (Dec 7-3).
2nd Place Wrestleback
Brandon Childs (Charles City) 29-11, Sr. over Riley McWherter (Iowa Falls-Alden) 9-20, So. (RULE).
3rd Place Match
Riley McWherter (Iowa Falls-Alden) 9-20, So. over Corbin Jobe (Hampton-Dumont) 4-17, Sr. (Fall 1:59).
- - - - - - - - -
170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Michael Kent of Iowa Falls-Alden
2nd Place - Justin Woods of Osage
3rd Place - Aaron White of Charles City
4th Place - Dalton Chipp of Hampton-Dumont
5th Place - Dalton Grell of Clear Lake
1st Place Match
Michael Kent (Iowa Falls-Alden) 31-8, Jr. over Justin Woods (Osage) 29-15, Sr. (MD 10-2).
2nd Place Wrestleback
Justin Woods (Osage) 29-15, Sr. over Aaron White (Charles City) 17-12, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Aaron White (Charles City) 17-12, Sr. over Dalton Chipp (Hampton-Dumont) 20-23, Fr. (Dec 17-12).
5th Place Match
Dalton Grell (Clear Lake) 10-28, So. (Bye).
- - - - - - - - -
182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Logan Chipp of Hampton-Dumont
2nd Place - Alex Koehler of Charles City
3rd Place - Joe Malecek of Osage
4th Place - Kade Hambly of Clear Lake
1st Place Match
Logan Chipp (Hampton-Dumont) 31-4, Sr. over Alex Koehler (Charles City) 20-19, Jr. (Dec 7-1).
2nd Place Wrestleback
Alex Koehler (Charles City) 20-19, Jr. over Joe Malecek (Osage) 26-11, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Joe Malecek (Osage) 26-11, Sr. over Kade Hambly (Clear Lake) 10-29, Fr. (MD 13-3).
- - - - - - - - -
195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Shane Poppens of Aplington-Parkersburg
2nd Place - Nick Jacobs of Charles City
3rd Place - Ben Mallinger of Osage
4th Place - Miles Fristo of Hampton-Dumont
5th Place - Ace Walton of Clear Lake
6th Place - Peyton Williams of Iowa Falls-Alden
1st Place Match
Shane Poppens (Aplington-Parkersburg) 32-5, Sr. over Nick Jacobs (Charles City) 30-12, Sr. (MD 16-6).
2nd Place Wrestleback
Nick Jacobs (Charles City) 30-12, Sr. over Ben Mallinger (Osage) 22-25, Sr. (MD 9-1).
3rd Place Match
Ben Mallinger (Osage) 22-25, Sr. over Miles Fristo (Hampton-Dumont) 28-13, Sr. (Dec 7-0).
5th Place Match
Ace Walton (Clear Lake) 17-9, Sr. over Peyton Williams (Iowa Falls-Alden) 15-25, Sr. (Dec 11-5).
- - - - - - - - -
220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Caleb Ring of Osage
2nd Place - Aaron Maloy of Charles City
3rd Place - Victor Sanchez of Iowa Falls-Alden
4th Place - Emilio Valenzuela of Hampton-Dumont
5th Place - Spencer Christensen of Clear Lake
1st Place Match
Caleb Ring (Osage) 37-6, Jr. over Aaron Maloy (Charles City) 27-10, Jr. (Dec 5-2).
2nd Place Wrestleback
Aaron Maloy (Charles City) 27-10, Jr. over Victor Sanchez (Iowa Falls-Alden) 18-13, So. (Fall 1:41).
3rd Place Match
Victor Sanchez (Iowa Falls-Alden) 18-13, So. over Emilio Valenzuela (Hampton-Dumont) 11-11, Fr. (Fall 3:16).
5th Place Match
Spencer Christensen (Clear Lake) 6-21, Fr. (Bye).
- - - - - - - - -
285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Brody Tupy of Charles City
2nd Place - Kyle Willms of Clear Lake
3rd Place - Zack Duncan of Iowa Falls-Alden
4th Place - Pablo Gonzalez of Hampton-Dumont
5th Place - Cole Mullenbach of Osage
6th Place - Bryce Campbell of Aplington-Parkersburg
1st Place Match
Brody Tupy (Charles City) 36-6, Sr. over Kyle Willms (Clear Lake) 28-17, Jr. (Dec 2-1).
2nd Place Wrestleback
Kyle Willms (Clear Lake) 28-17, Jr. over Zack Duncan (Iowa Falls-Alden) 24-14, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Zack Duncan (Iowa Falls-Alden) 24-14, Sr. over Pablo Gonzalez (Hampton-Dumont) 20-14, Jr. (Dec 8-3).
5th Place Match
Cole Mullenbach (Osage) 17-13, So. over Bryce Campbell (Aplington-Parkersburg) 2-29, So. (Fall 0:29).
- - - - - - - - -