Bracket and results for the 2016 Iowa High School Wrestling District Tournament  at Clear Creek-Amana. Top two finishers advance to the 2016 Iowa High School Wrestling State Tournament.

The district team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 2A individual state tournaments beginning Thursday, February 18.

Wrestling begins on Saturday, February 13, 2015 at noon. District Tournaments will begin at noon. Tickets price is $6.00 per ticket (adult and student).

106 Results
- - - - - - -
1st Place - Grayson Kesterson of Williamsburg
2nd Place - Luke Radeke of Vinton-Shellsburg
3rd Place - Garrett Ikerd of Washington
4th Place - Cauy Massner of Mediapolis
1st Place Match
Grayson Kesterson (Williamsburg) 37-7, So. over Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 34-12, Fr. (Fall 1:05).
2nd Place Match
Luke Radeke (Vinton-Shellsburg) 34-12, Fr. over Garrett Ikerd (Washington) 22-7, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Garrett Ikerd (Washington) 22-7, Fr. over Cauy Massner (Mediapolis) 32-16, Fr. (Dec 6-0).

113 Results
- - - - - - -
1st Place - Duncan McCain of Mid-Prairie-Wellman
2nd Place - Josh Keller of Columbus Community/WMU
3rd Place - Caleb Fuessley of Center Point-Urbana
4th Place - Carter Weeks of Vinton-Shellsburg
1st Place Match
Duncan McCain (Mid-Prairie-Wellman) 40-1, Jr. over Josh Keller (Columbus Community/WMU) 39-1, Sr. (Dec 6-4).
2nd Place Match
Josh Keller (Columbus Community/WMU) 39-1, Sr. over Caleb Fuessley (Center Point-Urbana) 37-8, Fr. (MD 12-4).
3rd Place Match
Caleb Fuessley (Center Point-Urbana) 37-8, Fr. over Carter Weeks (Vinton-Shellsburg) 32-15, So. (Dec 6-4).

120 Results
- - - - - - -
1st Place - Jon Hellman of Union-LaPorte City
2nd Place - Cole Lehn of Williamsburg
3rd Place - Zach Osborne of Mediapolis
4th Place - David Hora of Washington
1st Place Match
Jon Hellman (Union-LaPorte City) 41-5, Sr. over Cole Lehn (Williamsburg) 36-12, Sr. (Fall 2:42).
2nd Place Match
Cole Lehn (Williamsburg) 36-12, Sr. over Zach Osborne (Mediapolis) 31-14, Fr. (Dec 8-6).
3rd Place Match
Zach Osborne (Mediapolis) 31-14, Fr. over David Hora (Washington) 32-15, Fr. (Dec 8-2).

126 Results
- - - - - - -
1st Place - Brock Rathbun of Center Point-Urbana
2nd Place - Andrew Waite of Washington
3rd Place - Navon Dunlap of Vinton-Shellsburg
4th Place - Armando Quiroz of Columbus Community/WMU
1st Place Match
Brock Rathbun (Center Point-Urbana) 44-0, Sr. over Andrew Waite (Washington) 34-12, Jr. (Fall 1:08).
2nd Place Match
Andrew Waite (Washington) 34-12, Jr. over Navon Dunlap (Vinton-Shellsburg) 22-13, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Navon Dunlap (Vinton-Shellsburg) 22-13, Sr. over Armando Quiroz (Columbus Community/WMU) 25-21, Jr. (Fall 3:56).

132 Results
- - - - - - -
1st Place - Derek Holschlag of Union-LaPorte City
2nd Place - Shea Swafford of Mediapolis
3rd Place - Kyle Anderson of Washington
4th Place - Quinn Murphy of Clear Creek-Amana
1st Place Match
Derek Holschlag (Union-LaPorte City) 27-1, Jr. over Shea Swafford (Mediapolis) 34-3, Sr. (Dec 5-2).
2nd Place Match
Shea Swafford (Mediapolis) 34-3, Sr. over Kyle Anderson (Washington) 40-10, Jr. (Fall 5:56).
3rd Place Match
Kyle Anderson (Washington) 40-10, Jr. over Quinn Murphy (Clear Creek-Amana) 30-15, Jr. (MD 9-1).

138 Results
- - - - - - -
1st Place - Brennan Swafford of Mediapolis
2nd Place - Austin Hazelett of Washington
3rd Place - Alex Crandall of Center Point-Urbana
4th Place - Sterling Greiner of Williamsburg
1st Place Match
Brennan Swafford (Mediapolis) 34-4, So. over Austin Hazelett (Washington) 43-6, Jr. (Fall 1:56).
2nd Place Match
Austin Hazelett (Washington) 43-6, Jr. over Alex Crandall (Center Point-Urbana) 20-16, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Alex Crandall (Center Point-Urbana) 20-16, Sr. over Sterling Greiner (Williamsburg) 27-26, So. (Dec 6-2).

145 Results
- - - - - - -
1st Place - Mason Buster of Mediapolis
2nd Place - Nick Hyland of Vinton-Shellsburg
3rd Place - Michael Ellingson of Washington
4th Place - Gage Blythe of Williamsburg
1st Place Match
Mason Buster (Mediapolis) 39-4, Sr. over Nick Hyland (Vinton-Shellsburg) 43-3, Sr. (Dec 3-1).
2nd Place Match
Nick Hyland (Vinton-Shellsburg) 43-3, Sr. over Michael Ellingson (Washington) 39-12, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Michael Ellingson (Washington) 39-12, Sr. over Gage Blythe (Williamsburg) 24-17, So. (Dec 4-0).

152 Results
- - - - - - -
1st Place - Trey Van Weelden of Washington
2nd Place - Colton Lewis of Williamsburg
3rd Place - Remmy Benz of Mediapolis
4th Place - David Jensen of Clear Creek-Amana
1st Place Match
Trey Van Weelden (Washington) 45-2, Jr. over Colton Lewis (Williamsburg) 35-11, Sr. (Dec 6-1).
2nd Place Match
Colton Lewis (Williamsburg) 35-11, Sr. over Remmy Benz (Mediapolis) 22-20, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Remmy Benz (Mediapolis) 22-20, Jr. over David Jensen (Clear Creek-Amana) 10-20, So. (Fall 5:03).

160 Results
- - - - - - -
1st Place - Isaiah Vaughan of Union-LaPorte City
2nd Place - Tristin Westphal-Edwards of Washington
3rd Place - Cavin Malloy of Williamsburg
4th Place - Zach Erickson of Mediapolis
1st Place Match
Isaiah Vaughan (Union-LaPorte City) 19-3, Jr. over Tristin Westphal-Edwards (Washington) 40-8, Fr. (SV-1 5-3).
2nd Place Match
Tristin Westphal-Edwards (Washington) 40-8, Fr. over Cavin Malloy (Williamsburg) 36-16, So. (RULE).
3rd Place Match
Cavin Malloy (Williamsburg) 36-16, So. over Zach Erickson (Mediapolis) 18-27, Sr. (Fall 2:22).

170 Results
- - - - - - -
1st Place - Tucker Morrison of Columbus Community/WMU
2nd Place - Will Reiter of Union-LaPorte City
3rd Place - Cameron Tolander of Mid-Prairie-Wellman
4th Place - Samuel Maresh of Benton Community
1st Place Match
Tucker Morrison (Columbus Community/WMU) 44-1, Jr. over Will Reiter (Union-LaPorte City) 43-8, Sr. (Dec 3-1).
2nd Place Match
Will Reiter (Union-LaPorte City) 43-8, Sr. over Cameron Tolander (Mid-Prairie-Wellman) 31-6, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Cameron Tolander (Mid-Prairie-Wellman) 31-6, Sr. over Samuel Maresh (Benton Community) 29-21, Jr. (Dec 3-1).

182 Results
- - - - - - -
1st Place - Luke Erickson of Mediapolis
2nd Place - Vic Malloy of Williamsburg
3rd Place - Karlton Skubal of Washington
4th Place - Bryon Sells of Union-LaPorte City
1st Place Match
Luke Erickson (Mediapolis) 25-4, Sr. over Vic Malloy (Williamsburg) 43-4, Sr. (Dec 7-6).
2nd Place Match
Vic Malloy (Williamsburg) 43-4, Sr. over Karlton Skubal (Washington) 39-8, Jr. (RULE).
3rd Place Match
Karlton Skubal (Washington) 39-8, Jr. over Bryon Sells (Union-LaPorte City) 30-18, Sr. (Dec 8-5).

195 Results
- - - - - - -
1st Place - Ethan Timmerman of Mediapolis
2nd Place - Blade Durbala of Benton Community
3rd Place - Visouth Peterschmidt of Mid-Prairie-Wellman
4th Place - Miguel Sanchez of Williamsburg
1st Place Match
Ethan Timmerman (Mediapolis) 37-2, Sr. over Visouth Peterschmidt (Mid-Prairie-Wellman) 36-5, Jr. (Dec 6-3).
2nd Place Match
Blade Durbala (Benton Community) 29-11, Jr. over Visouth Peterschmidt (Mid-Prairie-Wellman) 36-5, Jr. (Dec 7-1).
3rd Place Match
Blade Durbala (Benton Community) 29-11, Jr. over Miguel Sanchez (Williamsburg) 34-6, Sr. (Dec 7-4).

220 Results
- - - - - - -
1st Place - Levi Duwa of Mid-Prairie-Wellman
2nd Place - Gage Jarrett of West Burlington/Notre Dame/Danville
3rd Place - Logan Knutson of Williamsburg
4th Place - Jacob Reid of Benton Community
1st Place Match
Levi Duwa (Mid-Prairie-Wellman) 41-3, Jr. over Gage Jarrett (West Burlington/Notre Dame/Danville) 39-4, Sr. (MD 13-2).
2nd Place Match
Gage Jarrett (West Burlington/Notre Dame/Danville) 39-4, Sr. over Logan Knutson (Williamsburg) 33-18, Jr. (Fall 2:16).
3rd Place Match
Logan Knutson (Williamsburg) 33-18, Jr. over Jacob Reid (Benton Community) 33-8, Sr. (Dec 7-6).

285 Results
- - - - - - -
1st Place - Michael Ahrendsen of Union-LaPorte City
2nd Place - Quinten Miller of Williamsburg
3rd Place - Brendon Lunsford of Fairfield
4th Place - Mitchell Huisenga of Washington
1st Place Match
Michael Ahrendsen (Union-LaPorte City) 44-5, Jr. over Quinten Miller (Williamsburg) 43-11, Sr. (Dec 10-4).
2nd Place Match
Quinten Miller (Williamsburg) 43-11, Sr. over Brendon Lunsford (Fairfield) 23-16, So. (RULE).
3rd Place Match
Brendon Lunsford (Fairfield) 23-16, So. over Mitchell Huisenga (Washington) 33-17, So. (TB-1 3-1).