Contact Us

2017 Iowa High School Volleyball Class 2A Regional Tournaments

Source: Iowa Girls High School Athletic Union
Source: Iowa Girls High School Athletic Union

For Class 2A teams, regional matches will be played Oct. 17-31 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Volleyball Tournament runs Nov. 7-10 at the U.S. Cellular Center in Cedar Rapids.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE VOLLEYBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A Class 5A |

Click Here For Our Main 2017 Volleyball State Tournament Page


Select A Region:

2A Region 1 | 2A Region 2 | 2A Region 3 | 2A Region 4

2A Region 5 | 2A Region 6 | 2A Region 7 | 2A Region 8

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 1
     
     
Western Christian    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Hartley-Melvin-Sanborn   At Hull, Western Christian   Western Christian  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Harley Harley-Melvin-Sanborn   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Emmetsburg 3-1     At Hull, Western Christian  
           
    Western Christian
    3-0
West Sioux    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Boyden-Hull   At Hawarden   Boyden-Hull  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-1  
  At Hull, Boyden-Hull Boyden-Hull  
  South O’Brien   3-0     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Western Christian
    CHAMPION
    3-0
West Lyon   At Hull, Boyden-Hull  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Rock Valley   At Inwood   West Lyon
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-0 G10  
  At Rock Valley Rock Valley   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Sibley-Ocheyedan   3-0     At Inwood  
              Central Lyon
        3-0
     
Central Lyon      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  North Union   At Rock Rapids   Central Lyon      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Armstrong North Union    
  Okoboji 3-0      


2A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 2
     
     
Unity Christian    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Alta-Aurelia   At Orange City, Unity Christian   Unity Christian  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Alta Alta-Aurelia   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Sioux Center 3-0     At Orange City, Unity Christian  
           
    Unity Christian
    3-2
Hinton    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  River View   At Hinton   Hinton  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-1  
  At Schaller River View  
  Manson-Northwest Webster   3-0     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Unity Christian
    CHAMPION
    3-0
Treynor   At Sioux City, East  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Logan-Magnolia   At Treynor   Treynor
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-0 G10  
  At Logan Logan-Magnolia   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  MVAOCOU   3-1     At Treynor  
              Treynor
        3-0
     
Missouri Valley      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Lawton-Bronson   At Missouri Valley   Missouri Valley      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Lawton Woodbury Central    
  Woodbury Central 3-2      


2A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 3
     
     
Council Bluffs, Saint Albert    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  AHSTW   At Council Bluffs, Saint Albert   Council Bluffs, Saint Albert  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Avoca Underwood   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Underwood 3-2     At Council Bluffs, Saint Albert  
           
    Council Bluffs, Saint Albert
    3-0
ACGC    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Madrid   At Guthrie Center   ACGC  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-0  
  At Madrid Madrid  
  Panorama   3-0     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Council Bluffs, Saint Albert
    CHAMPION
    3-0
Tri-Center   At Atlantic (Site Change)  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Woodward-Granger   At Neola   Woodward-Grainger
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-1 G10  
  At Woodward Woodward-Granger   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Ogden   3-0     At Boone (Site Change)  
              Woodward-Grainger
        3-0
     
IKM-Manning      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Fort Dodge Saint Edmond   At Manning   Fort Dodge Saint Edmond      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-2  
  At Fort Dodge, Saint Edmond Fort Dodge Saint Edmond    
  Eagle Grove 3-0      


2A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 4
     
     
Sidney    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Southwest Valley   At Sidney   Sidney  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Corning Southwest Valley   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Nodaway Valley 3-1     At Corning  
           
    Sidney
    3-1
Earlham    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Interstate 35   At Earlham   Earlham  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-0  
  At Truro Interstate 35  
  West Central Valley   3-1     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Sidney
    CHAMPION
    3-0
Clarinda   At Shenandoah  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Mount Ayr   At Clarinda   Clarinda
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-0 G10  
  At Mount Ayr Mount Ayr   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Wayne   3-0     At Mount Ayr  
              Clarinda
        3-2
     
Des Moines Christian      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Pleasantville   At Des Moines Christian   Des Moines Christian      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Pleasantville Pleasantville    
  Martensdale-St. Marys 3-0      


2A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 5
     
     
Grundy Center    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Hudson   At Grundy Center   Grundy Center  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Hudson Hudson   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Aplington-Parkersburg 3-0     At Grundy Center  
           
    Grundy Center
    3-0
Belle Plaine    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  BCLUW   At Belle Plaine   BCLUW  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-2  
  At Conrad BCLUW  
  East Marshall   3-0     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Grundy Center
    CHAMPION
    3-1
Van Meter   At Grinnell  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Pella Christian   At Van Meter   Pella Christian
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-1 G10  
  At Pella, Christian Pella Christian   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Colfax-Mingo   3-0     At Pella High School  
              Pella Christian
        3-0
     
Pekin      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Sigourney   At Packwood   Pekin      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Sigourney Sigourney    
  Cardinal 3-1      


2A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 6
     
     
Lake Mills    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Saint Ansgar   At Lake Mills   Lake Mills  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Saint Ansgar Saint Ansgar   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  West Fork 3-1     At Lake Mills  
           
    Lake Mills
    3-0
South Hamilton    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Central Springs   At Jewell   Central Springs  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-2  
  At Manly Central Springs  
  Belmond-Klemme   3-0     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Wapsie Valley
    CHAMPION
    3-1
Wapsie Valley   At Nashua  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Sumner-Fredericksburg   At Fairbank   Wapsie Valley
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-1 G10  
  At Sumner Sumner-Fredericksburg   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  MFL-Mar-Mac   3-0     At Fairbank  
              Wapsie Valley
        3-0
     
South Winneshiek      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Nashua-Plainfield   At Calmar   South Winneshiek      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Nashua Nashua-Plainfield    
  Postville 3-0      


2A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 7
     
     
Maquoketa Valley    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  East Buchanan   At Delhi   East Buchanan  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-1 G9  
  At Winthrop East Buchanan   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  North Linn 3-0     At Jesup  
           
    Dike-New Hartford
    3-0
Dike-New Hartford    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Jesup   At Dike   Dike-New Hartford  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2         3-0  
  At Jesup Denver  
  Denver   3-2     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Dike-New Hartford
    CHAMPION
    3-0
Lisbon   At Delhi  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  North Cedar   At Lisbon   North Cedar
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-0 G10  
  At Clarence North Cedar   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Alburnett   3-0     At Cascade  
              Bellevue
        3-2
     
Bellevue      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Cascade   At Bellevue   Bellevue      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-0  
  At Cascade Cascade    
  Clayton Ridge 3-1      


2A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 2A – REGION 8
     
     
Iowa City Regina    
G5    
    Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Highland   At Iowa City, Regina   Iowa City Regina  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G1         3-0 G9  
  At Riverside West Branch   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  West Branch 3-1     At Iowa City, Regina  
           
    Iowa City Regina
    3-0
Van Buren    
G6    
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Danville   At Keosauqua   Van Buren  
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G2          3-1  
  At Danvlle Danville  
  Columbus Junction   3-1     Tue., Oct. 31, 7:00p G11  
          Iowa City Regina
    CHAMPION
    3-0
Wilton   At West Liberty  
G7        
        Monday, Oct. 23, 7:00p    
  Wapello   At Wilton   Wilton
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G3         3-1 G10  
  At Wapello Durant   Thursday, Oct. 26, 7:00p  
  Durant   3-0     At Wilton  
              Wilton
        3-0
     
West Burlington      
G8      
    Monday, Oct. 23, 7:00p        
  Mediapolis   At West Burlington   Mediapolis      
  Tuesday, Oct. 17, 7:00p G4         3-2  
  At Mediapolis Mediapolis    
  Louisa-Muscatine 3-0      

Best of K985.com

Recommended For You

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account just click on the account activation button below. You will maintain your existing VIP profile. After you do this, you will be able to always log in to http://k985.com using your original account information.

*Please note that your prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

(Forgot your password?)

Not a member? Sign up here

Sign up for K-98.5 quickly by connecting your Facebook account. It's just as secure and no password to remember!

Sign up to have exclusive K-98.5 contests, events, coupons, presales, and much more delivered to you for FREE.