Contact Us

2017 Iowa High School Softball Class 3A Regional Tournaments

Iowa Girls High School Athletic Union
Source: Iowa Girls High School Athletic Union

For Class 3A teams, regional games will be played July 5-10 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 17-21 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |

Click Here For Our Main 2017 Softball State Tournament Page


Select A Region:

3A Region 1 | 3A Region 2 | 3A Region 3 | 3A Region 4

3A Region 5 | 3A Region 6 | 3A Region 7 | 3A Region 8


3A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 1
     
     
Sioux Center          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Sioux Center   Sioux Center      
      5-1 G5  
MOC-Floyd Valley   Fri., July 7, 7:00p  
    At Sioux Center      
    Sioux Center
Pocahontas Area         9-2  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Pocahontas   East Sac County      
      3-0  
East Sac County        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Sioux Center
    CHAMPION
    7-6
Algona       At Sioux Center  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Algona   Hampton-Dumont      
      2-1 G6  
Hampton-Dumont   Fri., July 7, 7:00p  
    At Algona      
    Iowa Falls-Alden
Iowa Falls-Alden   4-1  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Iowa Falls   Iowa Falls-Alden      
      8-1  
Clarion-Goldfield          


3A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 2
     
     
Boyden-Hull/Rock Valley          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Boyden   Boyden-Hull/Rock Valley      
      10-2 G5  
George-Little Rock/Central Lyon   Fri., July 7, 7:00p  
    At Boyden      
    Boyden-Hull/Rock Valley
Sheldon         14-2 (6 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Sheldon   Estherville-Lincoln Central      
      4-3  
Estherville-Lincoln Central        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Boyden-Hull/Rock Valley
    CHAMPION
    6-2
Spirit Lake       At Boyden  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Spirit Lake   Spirit Lake      
      10-0 (5 innings) G6  
Forest City   Fri., July 7, 7:00p  
    At Spirit Lake      
    Spirit Lake
Clear Lake   10-5  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Iowa Falls   Clear Lake      
      10-7  
Garner-Hayfield-Ventura          


3A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 3
     
     
Humboldt          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Humboldt   Humboldt      
      6-1 G5  
Gilbert   Fri., July 7, 7:00p  
    At Humboldt      
    Humboldt
Roland-Story         6-4 (8 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Roland   Roland-Story      
      9-1  
South Hardin        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Humboldt
    CHAMPION
    5-0
Cherokee       At Humboldt  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Cherokee   Cherokee      
      3-1 G6  
Greene County   Fri., July 7, 7:00p  
    At Cherokee      
    Southeast Valley
Southeast Valley   11-9  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Harcourt   Southeast Valley      
      1-0  
Kuemper Catholic          


3A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 4
     
     
Center Point-Urbana          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Center Point   Center Point-Urbana      
      22-0 (3 innings) G5  
Oelwein   Fri., July 7, 7:00p  
    At Center Point      
    Center Point-Urbana
New Hampton         10-5  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At New Hampton   New Hampton      
      17-5  
Waukon        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Center Point-Urbana
    CHAMPION
    6-5
West Delaware       At Center Point  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Manchester   West Delaware      
      8-1 G6  
Osage   Fri., July 7, 7:00p  
    At Manchester      
    Crestwood
Crestwood   3-2  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Cresco   Crestwood      
      15-9  
North Fayette Valley          


3A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 5
     
     
Mount Vernon          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Mount Vernon   Mount Vernon      
      12-0 (3 innings) G5  
Columbus   Fri., July 7, 7:00p  
    At Mount Vernon      
    Mount Vernon
Anamosa         13-2 (5 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Anamosa   Monticello      
      8-3  
Monticello        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Mount Vernon
    CHAMPION
    12-2
Union       At Mount Vernon  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At La Porte City   East Marshall      
      3-2 (10 innings) G6  
East Marshall   Fri., July 7, 7:00p  
    At La Porte City      
    East Marshall
Vinton-Shellsburg   5-4  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Vinton   Vinton-Shellsburg      
      7-0  
South Tama County          


3A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 6
     
     
Davenport Assumption          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Davenport, Assumption   Davenport Assumption      
      9-0 G5  
Williamsburg   Fri., July 7, 7:00p  
    At Davenport, Assumption      
    Davenport Assumpton
Northeast         9-0  
Thurs., July 6, 7:00p G2    
At Goose Lake   Northeast      
      6-5 (11 Innings)  
Camanche        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Davenport Assumption
    CHAMPION
    10-0
West Liberty       At Davenport, Assumption  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At West Liberty   West Liberty      
      6-1 G6  
Davis County   Fri., July 7, 7:00p  
    At West Liberty      
    West Liberty
West Burlington/Notre Dame   5-4  
Thurs., July 6, 7:00p G4      
At West Burlington   West Burlington/Notre Dame      
      16-9  
Central Lee          


3A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 7
     
     
Solon          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Solon   Solon      
      11-1 G5  
Mid-Prairie   Fri., July 7, 7:00p  
    At Solon      
    Solon
PCM         6-4  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Monroe   PCM      
      12-0 (4 innings)  
Chariton        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Albia
    CHAMPION
    11-3
Albia       At Solon  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Albia   Albia      
      9-1 G6  
Central Decatur   Fri., July 7, 7:00p  
    At Albia      
    Albia
Clarke   4-1  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Osceola   Centerville      
      10-9  
Centerville          


3A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 8
     
     
Atlantic          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Atlantic   Atlantic      
      12-0 G5  
Clarinda   Fri., July 7, 7:00p  
    At Atlantic      
    Atlantic
Red Oak         11-1  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Red Oak   Red Oak      
      9-5  
Shenandoah        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    West Marshall
    CHAMPION
    3-2
West Marshall       At Atlantic  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At State Center   West Marshall      
      9-0 G6  
Creston   Fri., July 7, 7:00p  
    At State Center      
    West Marshall
Saydel   5-4  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Saydel   North Polk      
      7-4  
North Polk          

Best of K985.com

Recommended For You

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account just click on the account activation button below. You will maintain your existing VIP profile. After you do this, you will be able to always log in to http://k985.com using your original account information.

*Please note that your prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

(Forgot your password?)

Not a member? Sign up here

Sign up for K-98.5 quickly by connecting your Facebook account. It's just as secure and no password to remember!

Sign up to have exclusive K-98.5 contests, events, coupons, presales, and much more delivered to you for FREE.