Here are the bracket and results from the 2016 Iowa High School Wrestling Team Dual Championship for Class 1A, 2A, and 3A at Wells Fargo Arena (Des Moines).

The Team Dual tourney kicks of the four-day 2016 Iowa High School Wrestling State Tournament (Feb 17-20, 2016). The Team Dual State Tournament is a one-day event held on Wednesday, February 17. The individual wrestler tournament begins on Thursday, February 18, and it runs until Saturday night when the individual champions will be crowned.

The 5th Place and 7th Place matches are underway (started at 4:30 PM). The Championship and 3rd Place matches begin at 6:30 PM.


2016 IOWA HIGH SCHOOL WRESTLING TEAM DUAL TOURNAMENT
Class 1A | Class 2A | Class 3A
Click the Class Above for Bracket & Results


1: Class 1A

 

^^ Back To Top     WINNERS BRACKET 1A
  #1 Lisbon   Class 1A
  G1 #1 Lisbon  
  #8 Sigourney   61-11 G5          
        #1 Lisbon
  #4 Logan-Magnolia       50-22
  G2   #5 Sibley-Ocheydan              
  #5 Sibley-Ocheydan   36-32     G7
        #3 Alburnett
  #2 Don Bosco             Champion (32-31)
  G3 #2 Don Bosco      
  #7 Lake Mills   52-24 G6      
      #3 Alburnett    
  #3 Alburnett       43-30
  G4   #3 Alburnett  
  #6 Westwood, Sloan   47-27            
           
           
^^ Back To Top     CONSOLATION BRACKET 1A
  #5 Sibley-Ocheydan   Class 1A
  G8 #5 Sibley-Ocheydan              
  #2 Don Bosco   42-35 3rd  
           
  #8 Sigourney          
  G9   #4 Logan-Magnolia              
  #4 Logan-Magnolia  56-21 G11    
      #4 Logan-Magnolia
  #7 Lake Mills       48-22 5th
  G10 #6 Westwood, Sloan      
  #6 Westwood, Sloan    50-28        
                 
  #8 Sigourney        
  G12 #7 Lake Mills              
  #7 Lake Mills   53-28 7th  


2: Class 2A

 

^^ Back To Top     WINNERS BRACKET 2A
  #1 New Hampton   Class 2A
  G1 #1 New Hampton  
  #8 Albia   51-30 G5          
        #4 Clarion-Goldfield-Dows
  #4 Clarion-Goldfield-Dows       30-27
  G2   #4 Clarion-Goldfield-Dows              
  #5 Independence   36-33      Score G7
        #2 Assumption Davenport
  #2 Assumption Davenport             Champion / 40-18
  G3 #2 Assumption Davenport      
  #7 Washington   40-18 G6      
      #2 Assumption Davenport    
  #3 Creston/O-M       34-27
  G4   #3 Creston/O-M  
  #6 Sergeant Bluff-Luton   58-17            
           
           
^^ Back To Top     CONSOLATION BRACKET 2A
  #1 New Hampton   Class 2A
  G8 #1 New Hampton              
  #3 Creston/O-M   51-21 3rd  
           
  #8 Albia          
  G9   #5 Independence              
  #5 Independence 51-24 G11    
      #5 Independence
  #7 Washington       34-24 5th
  G10 #7 Washington      
  #6 Sergeant Bluff-Luton   37-29        
                 
  #8 Albia        
  G12 #6 Sergeant Bluff-Luton              
  #6 Sergeant Bluff-Luton   50-29 7th  


3: Class 3A

 

^^ Back To Top     WINNERS BRACKET 3A
  #1 Southeast Polk   Class 3A
  G1 #1 Southeast Polk  
  #8 Clinton   53-21 G5          
        #1 Southeast Polk
  #4 Johnston       53-21
  G2   #4 Johnston              
  #5 Prairie, Cedar Rapids   34-25      Score G7
        #2 Valley, W. Des Moines
  #2 Valley, W. Des Moines             Champion / 31-26
  G3 #2 Valley, W. Des Moines      
  #7 Waverly-Shell Rock   43-19 G6      
      #2 Valley, W. Des Moines    
  #3 Dubuque, Hempstead       72-6
  G4   #3 Dubuque, Hempstead  
  #6 Indianola   35-28            
           
           
^^ Back To Top     CONSOLATION BRACKET 3A
  #4 Johnston   Class 3A
  G8 #4 Johnston              
  3 Dubuque, Hempstead   47-25 3rd  
           
  #8 Clinton          
  G9   #5 Prairie, Cedar Rapids              
  #5 Prairie, Cedar Rapids  46-36 G11    
      #7 Waverly-Shell Rock
  #7 Waverly-Shell Rock       37-36 5th
  G10 #7 Waverly-Shell Rock      
  #6 Indianola    55-18        
                 
  #8 Clinton        
  G12 #8 Clinton              
  #6 Indianola   54-20 7th