Class-4A teams began post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 17, 2016.

Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.

The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, Feb. 29-March 5, at Wells Fargo Arena in Des Moines.

The Class-4A state championship game is scheduled to tip-off at 6 p.m. on Saturday, March 5.

 

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A |CLASS-4A | CLASS-5A


CLASS-4A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS

Region 1:

LeMars beat Storm Lake, 63-22
Semifinal:
 Winner above plays at Spencer – Saturday, February 20

Bishop Heelan beat Denison-Schleswig, 66-40
Semifinal: Bishop Heelen plays at Harlan – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 2:

Waterloo East vs. Independence beat Waterloo East, 64-46
Semifinal: Independence plays Waverly-Shell Rock at Waverly – Saturday, February 20

Decorah beat Charles City, 53-24
Semifinal: Decorah plays at Mason City – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 3:

Cedar Rapids Xavier beat Vinton-Shellsburg, 67-25
Semifinal: Cedar Rapids Xavier plays at Grinnell – Saturday, February 20

Dubuque Wahlert beat West Delaware , 44-38
Semifinal: Dubuque Wahlert plays Western Dubuque at Epworth (Western Dubuque) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 4:

Central DeWitt beat Maquoketa, 51-27
Semifinal: Central DeWitt plays at Marion – Saturday, February 20

Clinton beat Clear Creek-Amana, 44-35
Semifinal: Clinton plays at North Scott at Eldridge (North Scott) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 5:

Oskaloosa beat Washington, 36-34
Semifinal: Oskaloosa plays at Fairfield – Saturday, February 20

Fort Madison beat Mount Pleasant, 37-33
Semifinal: Fort Madison plays at Keokuk – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 6:

Norwalk beat Knoxville, 55-49 (2OT)
Semifinal: Norwalk plays at Carlisle – Saturday, February 20

Webster City beat Des Moines Hoover, 37-35
Semifinal: Webster City plays Ballard at Huxley (Ballard) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 7:

Perry beat Carroll. 71-35
Semifinal: Perry plays at Boone – Saturday, February 20

Newton beat Bondurant-Farrar, 64-54
Semifinal: Newton plays at Pella – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed


Region 8:

ADM beat Winterset, 57-46
Semifinal:
 ADM plays Dallas Center-Grimes at Grimes – Saturday, February 20

Glenwood beat Creston, 47-41
Semifinal: Glenwood plays Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Saturday, February 20

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed

***All Games Begin At 7:00 p.m.***