The 2014 Iowa High School Athletic Association 3A Wrestling Championship Round 1 pairings have been set.


1A-106 - - - - -
1. Justin Portillo, Clarion-Goldfield, So 22-2
2. Tanner Greenwald, Wilton, So 14-6

3. Austin Flynn, Ogden, Fr 29-9
4. Joel Becerra, A-H-S-T, Fr 33-13

5. Jordan Schmitz, Don Bosco, Gilbertville, Sr 40-5
6. Skylar Solko, Alta-Aurelia, Fr 35-7

7. Brock Henderson, North-Linn, Troy Mills, Fr 35-4
8. Josh Jordan, Iowa Valley, Marengo, Jr 32-12

9. Drew West, Highland, Riverside, Fr 46-0
10. Jeremiah Colon, Newman Catholic, Mason City, So 38-3

11. Kody Berg, Westwood, Sloan, Fr 47-1
12. Blake Bauer, Southeast Warren, Liberty Center, Fr 34-15

13. Tanner Lundgren, Emmetsburg, Fr 27-16
14. Logan Johnson, Aplington-Parkersburg, So 34-8

15. Ross Randall, West Marshall, State Center, Fr 31-11
16. Ben Moyer, Alburnett, Fr 37-11

1A-113 - - - - -
1. Zach Fowler, Alburnett, Sr 40-4
2. Craig Rice, Southwest Iowa, Jr 30-9

3. Ryan Cale, Cardinal, Eldon, Sr 34-5
4. Shane Funk, Woodbury Central, Moville, Jr 42-14

5. Kyle Juelsgaard, Audubon, Jr 37-12
6. Jack Walker, Wapello, Sr 22-8

7. Kody Kugel, Dike-New Hartford, So 31-10
8. Ryan Szalat, St. Edmond, Fort Dodge, Jr 29-5

9. Jared Hensley, Bedford/Lenox, Fr 35-1
10. Gannon Cook, East Buchanan, Winthrop, Fr 24-11

11. Jose Montes, West Sioux, Hawarden, Sr 36-10
12. Briar Cochran, Moravia, So 41-3

13. Bryce West, Highland, Riverside, Fr 43-1
14. Guy Sudmann, Underwood, Fr 33-21

15. Josh Portillo, Clarion-Goldfield, So 24-0
16. Jeremy Schmitz, Don Bosco, Gilbertville, Fr 27-14

1A-120 - - - - -
1. Shawn Heaning, Ogden, Sr 20-6
2. Mitch Van Beek, Central Lyon, Rock Rapids, Fr 34-11

3. Nick Willams, Lisbon, So 45-5
4. Tucker Franklin, Alburnett, Fr 23-20

5. Jacob Hansen, West Fork, Sheffield, Fr 28-3
6. Christian Polley, Tri-Center, Neola, Jr 39-3

7. Jacob Krakow, Iowa Valley, Marengo, Fr 39-6
8. Zach Andrews, Belmond-Klemme, So 30-8

9. Cole Mills, Hinton, Sr 44-3
10. Dusten Reed, Bedford/Lenox, Jr 44-5

11. Colton Dietrick, Jesup, Jr 38-8
12. Sheldon Ealy, English Valleys, North English, Jr 32-6

13. Riley Klein, Underwood, Sr 46-4
14. Dalton Nelson, North Butler, Greene, Fr 34-6

15. Kaden McClintock, St. Edmond, Fort Dodge, Sr 24-1
16. Brett Stevens, Colfax-Mingo, Sr 28-7

1A-126 - - - - -
1. Zach Russell, Iowa Valley, Marengo, Sr 40-10
2. Carter Carew, West Branch, Sr 35-6

3. Joel Haberman, Clarion-Goldfield, Jr 32-7
4. Jacob Koch, Alburnett, Sr 25-16

5. Jake Hunerdosse, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 48-3
6. Cole Fox, Don Bosco, Gilbertville, Jr 30-9

7. Brad Kerkhoff, Audubon, Jr 44-6
8. Dylan Schuck, Sibley-Ocheyedan, Fr 42-9

9. Brady Ruden, Wilton, Sr 47-1
10. Cooper White, West Marshall, State Center, Fr 37-11

11. Jared Coyle, Maquoketa Valley, Delhi, Sr 45-5
12. Michael Olsen, Lake Mills, Fr 33-16

13. Trent Johnson, Dike-New Hartford, Fr 40-3
14. Dalton McCarroll, Clarinda Academy, Jr 9-7

15. Lane Nichols, Woodbury Central, Moville, Jr 51-4
16. Tom Jennings, Underwood, So 32-18

1A-132 - - - - -
1. Colby McIntire, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 33-2
2. Kaleb Simacek, Manson Northwest Webster, Fr 25-9

3. Jake Mulford, Audubon, So 27-7
4. Drake Healey, Iowa Valley, Marengo, Jr 47-5

5. Gabe Henderson, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 30-5
6. Logan Mays, Wilton, Jr 37-5

7. Blake Meyer, Sumner-Fredericksburg, Jr 44-1
8. Thomas Tittle, Cascade, Western Dubuque, Sr 25-15

9. JD Rader, South Hamilton, Jewell, Jr 37-0
10. Kyle Green, Sibley-Ocheyedan, So 31-18

11. Cody Brown, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 32-8
12. Tucker Bluml, Riverside, Jr 34-15

13. Carter Happel, Lisbon, So 49-0
14. Brett Carstens, Coon Rapids-Bayard, Sr 25-11

15. Hunter Washburn, Alburnett, Jr 34-5
16. Nick Mangrich, Don Bosco, Gilbertville, So 29-16

1A-138 - - - - -
1. Derik Bailey, Maple Valley-Anthon-Oto, Sr 42-3
2. Sawyer Amling, Edgewood-Colesburg, Jr 31-2

3. Taylor Lehman, Clarion-Goldfield, Sr 32-5
4. Lane Rumelhart, Guthrie Center, Jr 43-10

5. Karsen Seehase, Sumner-Fredericksburg, Fr 27-5
6. Nathan Fritz, Sigourney-Keota, Jr 37-7

7. Travis Cole, Highland, Riverside, Sr 44-2
8. Garrett Sayler, Sibley-Ocheyedan, Fr 41-11

9. Conner Shulista, Alburnett, So 36-5
10. Drew Anderson, Westwood, Sloan, Fr 42-6

11. Erik Freed, Mount Ayr, Sr 50-4
12. Coleby Bratrud, Northwood-Kensett, Jr 35-5

13. Jeren Glosser, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 45-1
14. Chris Paulsen, Don Bosco, Gilbertville, So 31-15

15. Derek Erdman, Marcus-Meriden-Cleghorn, So 37-6
16. Zach Keppy, Wilton, Jr 35-8

1A-145 - - - - -
1. Caleb Wedeking, North Butler, Greene, Jr 38-1
2. Casey Beaver, Regina, Iowa City, Sr 15-6

3. Payton Rice, Manson Northwest Webster, Sr 48-1
4. Kyle Bauerkemper, A-H-S-T, Sr 20-12

5. Luke Klingensmith, Woodbury Central, Moville, Jr 41-13
6. Ethan Kleitsch, Wapsie Valley, Fairbank, Sr 29-8

7. Blake Marolf, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 34-2
8. Hunter Russel, Bedford/Lenox, So 31-17

9. Zach Axmear, English Valleys, North English, Fr 46-4
10. Eric Buckendahl, Turkey Valley, Jackson Junction, Sr 18-6

11. Trevor Smith, Audubon, Jr 43-11
12. Brady Schmidt, Lake Mills, Jr 35-13

13. Bryce Paul, Alburnett, So 43-4
14. Noah Bouse, Okoboji, Milford, So 35-9

15. Alex Mitchell, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 42-11
16. Lane Boender, Sigourney-Keota, So 36-15

1A-152 - - - - -
1. Noah Irons, Lake Mills, Sr 45-0
2. Kaleb Schmidt, Wilton, Sr 42-8

3. Jacob Hoch, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 46-6
4. Josh Hopkins, East Mills, So 39-3

5. Cody Nelson, North Butler, Greene, Sr 34-4
6. Dakota Drenth, Hartley-Melvin-Sanborn, Jr 40-4

7. Brandon Ackerman, Wapsie Valley, Fairbank, Sr 33-5
8. Jared Johnson, West Marshall, State Center, So 43-9

9. Tyler Donovan, West Branch, Sr 39-3
10. Logan Nelson, Clarion-Goldfield, Jr 26-13

11. Cody Kingery, Underwood, Jr 51-3
12. Austin Lentz, Ogden, So 32-6

13. Gable Verschoor, Woodbury Central, Moville, Jr 42-12
14. Noah Huber, Hudson, So 36-12

15. Tucker Black, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 40-3
16. Jett Kuhens, Starmont, Sr 36-9

1A-160 - - - - -
1. Marcus Siegwarth, Central, Elkader, Sr 17-4
2. Henry Haglund, Ogden, Sr 33-6

3. Tyler Foubert, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 38-4
4. Daniel Bishop, Hinton, Fr 37-10

5. Wyatt Lewis, St. Albert, Council Bluffs, Sr 51-1
6. Bryce Oveson, Wilton, Fr 37-11

7. Blake Pruisner, Aplington-Parkersburg, Jr 28-7
8. Spencer Fluckiger, Southeast Webster-Grand, Burnside, Sr 29-6

9. Kallan Schmelzer, Southwest Valley, Sr 33-2
10. Steve Huber, Maquoketa Valley, Delhi, Jr 33-13

11. Schuyler Rilling, Woodbury Central, Moville, Sr 49-8
12. Caden Doll, Lynnville-Sully, Sr 42-2

13. Casey Pence, West Branch, Sr 32-0
14. Austin Fink, A-H-S-T, Sr 26-4

15. Kegen Fingalsen, Central Springs, Jr 40-2
16. Jake Hogan, Don Bosco, Gilbertville, Sr 17-1

1A-170 - - - - -
1. Gavin Gremmel, Clarinda Academy, Sr 27-0
2. Zach Fugitt, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 30-16

3. Koy Snider, Wilton, Sr 41-6
4. Ryan Even, Jesup, So 33-12

5. Ryan Hageman, South Winneshiek, Calmar, Jr 42-3
6. Payton Housman, Riverside, Sr 45-5

7. Dale Hilleman, West Marshall, State Center, Jr 44-3
8. Tyler Hubrich, Pocahontas Area, Sr 38-11

9. Brandon Thompson, Lawton-Bronson, Sr 24-8
10. Spencer Winnett, Coon Rapids-Bayard, Sr 28-12

11. Dylan Windfield, Alburnett, Sr 44-1
12. Jordan Woodward, Lisbon, Jr 37-11

13. Logan Moore, West Monona, Onawa, Sr 46-0
14. Trevor Pagel, Sumner-Fredericksburg, Jr 38-9

15. Tyler Kutz, South Central Calhoun, Sr 49-5
16. Dillon Pigsley, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 34-6

1A-182 - - - - -
1. Adam Hawkins, B-G-M, Brooklyn, Sr 44-1
2. Adam Poduska, North Cedar, Stanwood, Jr 29-11

3. Lucas Dolder, Manson Northwest Webster, Sr 5-0
4. Austin Hoyle, Alburnett, Jr 28-20

5. Austin Laabs, Guthrie Center, Jr 43-4
6. Derek Kohlmeyer, Sumner-Fredericksburg, Jr 41-2

7. Evan Hansen, Exira/Elk Horn-Kimballton, Jr 53-0
8. James Walter, Alta-Aurelia, Jr 33-13

9. Brennen Grimm, English Valleys, North English, Jr 37-7
10. Josh Ramos, Cardinal, Eldon, Sr 27-11

11. Nathan Howe, Mfl MarMac, Sr 39-10
12. Ryan Anderson, Clarion-Goldfield, Jr 21-14

13. Luke Huber, Hudson, Sr 42-1
14. Zach Barton, Southwest Valley, Sr 34-6

15. Jacob Letsche, Marcus-Meriden-Cleghorn, Sr 32-10
16. Jacob Becker, Westwood, Sloan, Sr 40-5

1A-195 - - - - -
1. Justin Theisen, Marcus-Meriden-Cleghorn, Sr 36-4
2. Andrew Olsen, Lake Mills, Jr 29-10

3. Ben Wellman, Tri-Center, Neola, Sr 41-0
4. Christian Williams, B-G-M, Brooklyn, Sr 39-8

5. Ty Schieder, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 42-3
6. Clayton Juhl, North Cedar, Stanwood, Jr 26-6

7. Christopher Brincks, South Winneshiek, Calmar, Sr 45-3
8. Kris Ihde, Clayton Ridge, Guttenberg, Sr 31-9

9. Rylan Richardson, South Central Calhoun, So 40-6
10. Matt Naig, Sibley-Ocheyedan, Fr 36-13

11. Hunter Johnston, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 37-10
12. Trey Sander, Exira/Elk Horn-Kimballton, Sr 42-2

13. Matt Montgomery, Lisbon, Sr 42-6
14. Wilson Solorzano, Panorama, Panora, Jr 41-13

15. Tyler Hoffman, East Buchanan, Winthrop, Sr 41-0
16. Tyler Larson, Nashua-Plainfield, Jr 37-11

1A-220 - - - - -
1. Matt Fett, Audubon, Sr 44-8
2. Robbie Carrothers, Alburnett, Jr 27-17

3. Vinnie Harvey, St. Edmond, Fort Dodge, Sr 33-0
4. Marcus Boldy, Panorama, Panora, Jr 34-22

5. Clay Meinders, Agwsr, Ackley, Jr 38-1
6. Tucker Fowler, Sigourney-Keota, Sr 36-8

7. Logan Reddick, Wilton, Jr 38-10
8. Travis VanderStreek, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 41-4

9. Ryan Parmely, Maquoketa Valley, Delhi, Jr 48-1
10. Sean O`Neill, St. Albert, Council Bluffs, Sr 39-7

11. Cale Crowder, Guthrie Center, Jr 39-7
12. Cody Schoop, South Central Calhoun, Sr 25-4

13. Tate VanDyne, Wayne, Corydon, Jr 34-7
14. Mason Lovrien, Clarksville, Sr 34-5

15. Blake Sappingfield, Lawton-Bronson, Sr 34-4
16. Jared Brinkman, Regina, Iowa City, Fr 26-13

1A-285 - - - - -
1. Luke Kuennen, Turkey Valley, Jackson Junction, Sr 35-1
2. Avery Jacobs, New London, Jr 31-4

3. Tim Butcher, Manson Northwest Webster, So 43-6
4. Joe Graf, Logan-Magnolia, Sr 40-7

5. Landan Paulsen, Woodbury Central, Moville, Jr 30-0
6. Kyler Schott, North-Linn, Troy Mills, Fr 32-14

7. Bryce Brown, Sigourney-Keota, Jr 31-4
8. Garrett Johnston, Panorama, Panora, Sr 46-3

9. Ryley Howell, Wapello, Sr 30-0
10. Blane Bark, Nashua-Plainfield, Jr 33-12

11. David Howell, East Mills, Sr 34-1
12. Mitch Gambrill, Clarion-Goldfield, Sr 34-6

13. Tyler Yonkovic, Maquoketa Valley, Delhi, Sr 48-0
14. Cody Thompson, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire, Jr 41-3

15. Joe Ricker, Mount Ayr, Jr 50-2
16. Dawson Dahlke, C-M-B, Baxter, Sr 19-13